"Bez pogodnego, szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie"

Home

 

Aktualności

Witamy 

w nowym roku szkolnym 2018/2019

 

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Wychowawcom i całemu Personelowi życzymy wielu sukcesów, radości i pomyślności w nauce
i pracy w nowym roku szkolnym.

„Uczę się - aby wiedzieć,

Uczę się - aby być lepszym,

Uczę się – aby żyć z innymi”.

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W dniu 19 czerwca 2019 roku w ośrodku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz pożegnanie absolwentów Gimnazjum, Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej. Najlepszych uczniów wyróżniono nagrodami.

 

   

   

 

 

POŻEGNANIE OPIEKUNA NOCNEGO PANA ZENKA LECHMANA

Slackline

Slacklining to sztuka (wbrew pozorom nie taka straszna i trudna) chodzenia i wykonywania trików na rozciągliwej taśmie o szerokości 25- 50 mm . Często mylony jest z chodzeniem po linie. Za jego twórców uważa się Adama Grosowskyiego i Jeffa Ellingtona. Wszystko zaczęło się od chodzenia z nudów po łańcuchach okalających parking.Niebawem slackline zyskał coraz więcej miłośników, pojawiły się też pierwsze highliny, longliney i tricki.

Nasi uczniowie też mogą swoich sił spróbować na slackline, który ćwiczy koordynację ruchową, równowagę, koncentracje a przede wszystkim daje sporo dobrej zabawy.

   

 

 

Łączy nas sport!

            12 czerwca 2019r. na boisku wielofunkcyjnym przy ZSP nr 2 im. K. F. Libelta w Krotoszynie odbyła się spartakiada integracyjna.
            W spartakiadzie brało udział osiem drużyn ze szkół podlegających Starostwu Powiatowemu w Krotoszynie. Rozgrywki rozpoczął pokaz grupy cyrkowej z Borzęciczek. W następnej części odbyły się następujące konkurencje sportowe: sztafeta sprawnościowa, mini piłka nożna, rzuty do kosza, rzut piłką lekarską oraz skok w dal z miejsca.
            Podczas tego spotkania odbyła się prezentacja prac plastycznych wykonanych przez uczniów poszczególnych szkół pod hasłem:
,,W zdrowym ciele, siły wiele”.
            Plakat promujący zdrowy styl życia wykonany przez uczniów z naszej szkoły zajął trzecie miejsce. Wszystkim bardzo gratulujemy wysokich wyników sportowych!
            Dodatkowymi atrakcjami była możliwość skorzystania z siłowni zewnętrznej, degustacja zdrowej żywności oraz promocja walorów wody pitnej – PGKiM w Krotoszynie.

   

   

   

 

 

 

Młodzi Odkrywcy … odczarowują muzeum i podsumowują projekt!

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, III grupa internacka wraz z wychowawcami p. Mirką Flejsierowicz i p. Hanię Szulc oraz opiekunką p. Iwoną Olbińską wzięła udział w Spotkaniu Integracyjnym w Pałacu w Dobrzycy. Chłopcy uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „ Odczarowujemy muzeum” i zwiedzili kompleks parkowy. Mieli też okazję zobaczyć urocze zwierzątka, przytulić się do drzew i odpocząć na trawniku. Zwieńczeniem Spotkania był słodki poczęstunek w kawiarni pałacowej. Przy pysznych lodach posumowali projekt Młodzi Odkrywcy i uroczyście pożegnali Miłosza, który kończy edukację w naszym Ośrodku. Bardzo dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych działającym przy SOSW w Borzęciczkach, Dyrekcji Ośrodka, Paniom Przewodniczkom z Muzeum Ziemiańswta w Dobrzycy za pomoc w stworzeniu niezapomnianego spotkania

   

   

    

 

 

Przytul Alpakę.

W dzień przed zakończeniem roku szkolnego gościliśmy w Zespołach Rewalidacyjno -Wychowawczych alpaki Ptysia i Prima- z zagrody PRZYTUL ALPAKĘ, które sprawiły wszystkim uczestnikom spotkania wiele radości i uśmiechu. Karmiliśmy je pokrojoną marchewką, mogliśmy je głaskać, przytulać się do miękkiego ciepłego futerka, iść z nimi na krótki spacer. Oczekujemy już na jesienne spotkanie…

   

 

 

Zakończenie zajęć w zespole wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

W środę 12 czerwca spędziliśmy kolejne upalne i udane popołudnie. Dzieci objęte wczesnym wspomaganiem, wraz z rodzicami i nauczycielami prowadzącymi zajęcia, spotkali się wspólnie na przedwakacyjnym podsumowaniu pracy za rok 2018/2019. Niektóre dzieci już zakończyły swoje uczestnictwo w zajęciach z wczesnego wspomagania rozwoju. Pożegnaliśmy ich uroczyście, każde otrzymało dyplom i pamiątkowy kubek. Zapraszamy serdecznie znów od września.

   

   

   

   

 

    

 

 

II Igrzyska Sportowe Ośrodków Specjalnych

11 czerwca 2019 roku w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Ostrowie Wlkp. odbyły się
II Igrzyska Sportowe Ośrodków Specjalnych. W składzie naszej drużyny, która zdobyła IV miejsce, byli: Sylwia, Agnieszka, Daniel Wojtek, Mateusz, Paweł. Musieli się zmierzyć m.in.  z następującymi konkurencjami: czołganie pod krzesłami, slalom z piłka, bieg drużynowy, bieg z gazetą, rzuty do kosza. Wszyscy dobrze się bawili i wyjechali bardzo zadowoleni, gdyż każdy z uczestników otrzymał nagrody za udział. W przerwie między konkurencjami posililiśmy się pysznymi lodami. 

   

   

    

 

 

RAJD ROWEROWY DO WAŁKOWA Z OKAZJI "171ROCZNICY WIOSNY LUDÓW"

   

   

KARTA ROWEROWA 2019

   

 

II Powiatowy Konkurs Piosenki w Krotoszynie.

W dniu 6.06.2019 r. Sabina reprezentowała nasz Ośrodek w II Powiatowym Konkursie Piosenki w Krotoszynie. Była to kolejna okazja do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych. Gratulujemy Sabinie.

   

 

WIZYTA NAJMŁODSZYCH W GOSPODARSTWIE

Najmłodsi uczniowie naszego Ośrodka byli z wizytą w Łaciatej Wsi, malowaliśmy porcelanowe kubki, zwiedzaliśmy Muzeum Łaciatej, doiliśmy krowę i kozę, aktywnie spędziliśmy czas na zabawach i rozgrywkach sportowych, dziękujemy za mile spędzony dzień!

   

   

   

 

Niezwykła lekcja Savoir- vivre.

Dziewczynki z grupy I dzięki uprzejmości Pana Leszka mogły uczestniczyć w bardzo ciekawej lekcji - Savoir- vivre, która odbyła się w Restauracji u Bielawnego w Krotoszynie. Dziewczynki mogły dowiedzieć się jak kulturalnie zachować się w restauracji, nauczyły się prawidłowo nakrywać stół i poznały różne rodzaje sztućcy. Największą przyjemność sprawiły karty dań,ponieważ każda wychowanka mogła zamówić sobie na co miała ochotę.

   

    

 

 

 

STO LAT WOJCIECHU!

I pomyśleć ,że nasz Wojciech ma już 18 lat! Nie mogło nas zabraknąć na jego urodzinach. Był przepyszny tort, ulubione napoje, słodycze i owoce. Jubilat dzielnie zdmuchnął wszystkie świeczki, a my odśpiewaliśmy gromkie Sto lat! Wszystkiego Naj! Koledzy i koleżanki z klasy i grupy wraz z wychowawcami

   

    

Kolejny Dzień Dziecka z Lions Club Krotoszyn.

W niedzielę 2 czerwca 2019 r. na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie odbył się Dzień Dziecka przygotowany przez Lions Club Krotoszyn. Na naszych wychowanków czekała moc atrakcji, wspaniałe zabawy , konkurencje przy udziale pani animator oraz mnóstwo nagród. Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia z Myszką Miki, bohaterką filmów animowanych. Dziękujemy za tak aktywny czas i zaproszenie.

   

   

 

 

 

Festyn rodzinny „Ratujemy i uczymy pomagać ”

W piątek 31 maja 2019 r. od południa rozpoczęły się wspólne zabawy z okazji Dnia Dziecka na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach. Motywem przewodnim festynu było spotkanie ze służbami ratowniczymi pod hasłem „Ratujemy i uczymy pomagać”. W pokazach uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej w Krotoszynie, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzęciczkach oraz służby medyczne w osobach naszej pielęgniarki oraz ratowniczek medycznych Klubu Młodego Ratownika z Czarnego Sadu i OSP Koźmin Wlkp. Uczestnicy festynu oprócz zabaw edukacyjnych ze służbami ratowniczymi mogli korzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla wszystkich wychowanków i rodziców. Były przejażdżki dorożką konną, motorami , quadem, samochodami terenowymi. Wolontariuszki z ośrodka w  Cerekwicy w ramach projektu zorganizowały wiele niespodzianek m.in. „dmuchany zamek”, wata cukrowa, bańki mydlane, malowanie twarzy, zabawy z chustą Klanzy. Pani B. Naglak koordynator „Szlachetnej paczki” obdarowywała na stoisku dzieci watą cukrową i popcornem. W trakcie festynu można było korzystać z foto-budki. Impreza zakończyła się smażeniem kiełbasek przy ognisku oraz zabawami muzycznymi. W przygotowanie festynu zaangażowani byli wszyscy pracownicy ośrodka.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM SPONSOROM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W PRZYGOTOWANIE FESTYNU!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

SPARTAKIADA SPORTOWA Z GOS KOŹMIN WLKP.

W dniu 27 maja 2019 roku na terenie parku SOSW Borzęciczki odbyła się spartakiada sportowa, w której udział wzieli wychowankowie naszego ośrodka, pracownicy ZAZ Koźmin Wlkp. oraz reprezentacja seniorów  z Koźmina Wlkp. Konkurencje sportowe oraz spotkanie przy ognisku dostarczyły wiele wrażeń i emocji. Wszyscy podnieśli swoją kondycję fizyczną i zapowiedzieli kolejne spotkania. Miting sportowy zakończył się wspólnym śpiewaniem i pląsami przy ognisku. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale oraz puchary.

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych- Ptak Warsaw Expo 

Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych GO Active SHOW w Ptak Warsaw Expo - wydarzenie pełne piłkarskich atrakcji, ponieważ oficjalnie rozpoczyna Europejski Tydzień Piłki Nożnej w Olimpiadach Specjalnych Polska! Na tak wspaniałym wydarzeniu nie mogło zabraknąć naszych najmłodszych uczestników trenujących w grupie Młodych Sportowców. Na początku poprowadzona została solidna rozgrzewka przygotowująca nasze mięśnie do wysiłku fizycznego. Wszystkim konkurencjom towarzyszyła piłka - odbijanie, kopanie, rzucanie, kulanie...wysiłek włożony w wykonanie treningu opłacał się - na koniec dzieci otrzymały wspaniałe prezenty." Bądźmy dzielni w swym wysiłku".

   

   

Sakrament Bierzmowania

Dnia 22 maja 2019 r. uczniowie naszego Ośrodka przystąpili do Sakramentu Bierzmowania. Uroczystą Msze św. sprawował Biskup Łukasz Buzuna. Podczas tej Mszy uczniowie mieli za zadanie przyniesienie darów. Na koniec Kasia w imieniu całej społeczności złożyła podziękowanie na ręce ks. Biskupa i ks. Proboszcza.

   

   

Dzień Godności w Pleszewie

          22 maja 2019r. uczniowie klasy III A i VII-VIII A: Agnieszka, Julita, Paulina, Grzegorz i Kuba wraz              z wychowawczynią wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Obejrzeli występy artystyczne, uczestniczyli w zawodach sportowych, korzystali z wielu atrakcji. Na koniec skosztowali pysznych potraw.

   

   

   

 

VIII Regionalny Mityng Lekkoatletyczny w Kaliszu.

Dnia 16 maja 2019 roku na Stadionie Miejskim w Kaliszu odbył się VIII Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych regionu Wielkopolskie – Konin. Sportowcy z naszego Ośrodka również w nim uczestniczyli i pokazali się z bardzo dobrej strony. Na szyjach zawisnęły medale każdego koloru. Gratulujemy świetnej postawy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Miejsca:

1. Martyna – brąz w biegu na 100m oraz rzucie piłeczką palantową

2. Joanna – srebro w biegu na 200m

3. Natalia – brąz w biegu na 200m

4. Wiktoria – brąz w biegu na 100m

5. Iza – złoto w biegu na 200m

6. Mateusz – brąz w biegu na 200m

7. Janek – brąz w biegu na 200m

8. Paweł – brąz w skoku w dal oraz w biegu na 100m

9. Daniel – złoto w biegu na 100m

10. Bartek – brąz w biegu na 200m

11. Bartosz – srebro w biegu na 100m oraz w pchnięciu kulą

12. Mariusz – piąte miejsce w biegu na 100m

   

   

    

 

 

WYCIECZKA DO POZNANIA - KLASA  I BP, II BP i II CP

W piątek 17 maja udaliśmy się w kolejną podróż pociagiem do Poznania. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt na Malta Sky. Skorzystaliśmy z atrakcji, które znajdują się przy jeziorze Malta. Najwięcej radości przyspożyła nam kolejka górska "Adrenaline". Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych, którą można było oglądać na MTP. Na targach zobaczyliśmy wiele gatunków zwierzat m.in. krowy, konie, kucyki, kaczki, gęsi, kury, kozy i owce. Wyprawę do Poznania zakończyliśmy posiłkiem w restauracji MCdonald

   

   

     

 

IV Wągrowiecki Rajd Rowerowy

W dniach 10.05 – 11.05.2019r. wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli w IV Wągrowieckim Rajdzie Rowerowym, który został zorganizowany przez naszych przyjaciół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wągrowcu.

Pierwszego dnia imprezy zaproszono nas na wspólny spacer po Wągrowcu.

Kolejnego dnia odbył się rajd rowowy, którego trasa biegła leśnymi drogami przez Tarnowo Pałuckie do Bracholina. Na mecie rajdu czekał na nas posiłek, spotkanie z przyrodnikami oraz wspólne zabawy.

Głównym celem imprezy była integracja, popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu oraz dobra zabawa, za którą dziękujemy organizatorom.

 

 

   

   

 

 

 

Nowe urządzenia w naszym Ośrodku

W kwietniu zakończyliśmy realizację programu "REKLAMA DZIECIOM", którego celem było wyposażenie sali doświadczania świata. Projekt obejmował zakup urządzeń, przeszkolenie kadry oraz opracowanie scenariuszy do zajęć. Sala wzbogaciła się o takie urządzenia jak:

Magiczny dywan - ta innowacyjna pomoc dydaktyczna pozwala poprzez gry i zabawy ruchowe, rozwijać u dzieci motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji, a jednocześnie ćwiczyć pamięć i uczyć się.

Basen podświetlany-przebywanie w basenie daje wrażenie przyjemnej kąpieli w pianie, dostarcza wspaniałym wrażeń dotykowych, pobudza receptory dotykowe. Basen wpływa kojąco na pracę mięśni, które często wchodzą w stan napięcia. Dodatkową zaletą basenu jest stymulacja wzrokowa.

Domek lustrzany - lustrzane ściany dają efekt nieskończonej przestrzeni. Osoba siedząca w takiej kabinie lustrzanej ma możliwość obserwacji swojej sylwetki, gestykulacji i mimiki z czterech stron.

Kolumna świetlna, drabina - ma na celu prowokowanie wydawania dźwięków oraz poznawania zależności pomiędzy dźwiękiem a wrażeniami wzrokowymi.

Tunel lustrzany - Tunel lustrzany jest urządzeniem świetlnym dającym wrażenie nieskończoności.Osoba siedząca naprzeciw ma wrażenie powstawania długiego, oświetlonego tunelu. Służy do stymulacji wzrokowej.

   

   

   

 

    

 

 

Odwiedziny w Jednostce Państwowej Straży Pożarnej.

W dniu 14 maja dziewczynki z gr. I wraz z wychowawczynią udały się na wycieczkę do Krotoszyna. Głównym celem były odwiedziny w Jednostce Państwowej Straży Pożarnej, gdzie mogliśmy poznać bliżej zawód strażaka, sprzęt którego używa oraz jak funkcjonuje Straż Pożarna. Cenną lekcją były dla Nas ćwiczenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziękujemy za tak miłe przyjecie !

   

        

 

 

 

Wycieczka do gospodarstwa rolnego

W dniu 9.05.2019 r. klasa IV- VIIIb wraz z opiekunami p. Asią i p. Beatą wyjechała do gospodarstwa rolnego w Rusku. Uczniowie mieli okazje poczuć się jak kierowca kombajnu czy traktora. Dowiedzieli się jak krowy dają mleko i w jakich warunkach mieszkają. Dziękujemy serdecznie panu Andrzejowi za to, że mogliśmy odwiedzić tak ciekawe miejsce.

   

    

 

 

 

Kolejne ciekawe zajęcia z zakresu edukacji leśnej.

   

   

SŁONECZNY PLENER:

I jak nie wykorzystać tak wspaniałej pogody? I to w tak urokliwym miejscu? Wychowawczynie p. Renata Kubiak i p. Hania Szulc zorganizowały w sobotę plener malarski. Dzieci miały za zadanie przenieść na papier swoją wizję naszego pałacu i fragment parku.

Farby, kredki, suche pastele + inwencja twórcza młodych artystów = super prace.

Wizyta w siedzibie Straży Pożarnej w Koźminie Wlkp

W dniu 14 maja 2019 r. uczniowie klasy IV-VIIIb wraz z wychowawczynią panią Asią wybrali się do siedziby Straży Pożarnej w Koźminie Wlkp. Młodzież miała okazję zobaczyć z bliska wóz strażacki, a także usiąść w jego wnętrzu. Na koniec wizyty jeden z uczniów został zapięty w deskę ratunkową. Dziękujemy p. Magdzie za zaproszenie.

   

    

 

 

WTZ Piaski

W dniu 13 maja klasa IIIcp brała udział w wizycie studyjnej w WTZ Piaski. Uczniowie poznali specyfikę pracy w Warsztatach. W czerwcu po ukończeniu naszej szkoły cała klasa stanie przed wyborem dalszej drogi życiowej. Dziękujemy panu kierownikowi za zaproszenie i otwarte serce dla nas.

   

   

 

II Integracyjne Zawody Wędkarskie

II Integracyjne Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Krotoszyńskiego odbyły się na stawach przy ul. Przemysłowej w Krotoszynie. Inicjatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Konarzewie. 14 05 grupa wychowanków w składzie: Błażej, Sebastian, Adam, Jakub, Mateusz i Grzegorz wzięła udział w zawodach integrując się z innymi uczestnikami oraz rozwijali swoje zainteresowania wędkarstwem. To pierwsze takie zawody, w których wzięliśmy udział. Po zawodach zjedliśmy grochówkę. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy kubek i dyplom. W tym roku zabrakło co prawda szczęścia na miejsca na podium, ale wszyscy świetnie się bawili mimo niesprzyjających warunków pogodowych.

   

    

 

Festiwal Rzemiosła.

09 maja 2019 uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie w Festiwalu Rzemiosła, mieliśmy możliwość zwiedzania różnych stoisk rzemieślniczych, na których poznaliśmy tajniki wybranych zawodów i zmierzyliśmy się z różnymi wyzwaniami!

   

   

 

Nowe sprzęty w naszym Ośrodku

W naszym Ośrodku została doposażona Sala Doświadczania Świata w nowy sprzęt m.in. basen podświetlany, domek lustrzany. Największą atrakcją wśród dzieci cieszy się magiczny dywan.

 

   

   

   

 

 

Kto ty jesteś ?

1 Maja Święto Pracy.

2 Maja Dzień Flagi.

3 Maja Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święta majowe stały się dobrą okazją do lekcji patriotyzmu. Wychowankowie chętnie wyszukiwali w Internecie informacji tematycznych. Wykonali również gazetkę okolicznościową.

   

    

 

 

Zawody strzeleckie

W kwietniu grupa wychowanków w składzie Adam Matelski, Jakub Nowak, Mariusz Chołodecki, Grzegorz Stachowiak, Paweł Pieszak, Błażej Organistka, Łukasz Zygmunt wraz z wychowawcą Piotrem W. Wzięli udział w VIII integracyjnych zawodach strzeleckich oraz rzutach lotkami. Pierwsze miejsce udało się zdobyć Grzesiowi w rzucie lotkami. W strzelaniu indywidualnie najlepszy z naszej reprezentacji był Błażej , zajmując 4 miejsce w ogólnej klasyfikacji zawodników. Drużynowo również zajęliśmy 4-miejsce ale przede wszystkim chodzi o integracje i zabawę, Po zawodach udaliśmy się ochłodzić nasze emocje jedząc lody.

 

   

 

 

POSZUKIWANIE ZAJĄCZKA

Jeszcze w kwietniu zorganizowaliśmy spotkanie wielkanocne dla dzieci i rodziców uczestniczących w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Był to czas spędzony na wspólnych zabawach w sali doświadczania świata, poszukiwaniu "zajączka", wspólnej sesji fotograficznej i zajęciach manualnych. Rodzice w tym czasie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panie z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej z Krotoszyna. Spotkanie zakończyliśmy przy kawie i stole pełnym słodyczy. Przez cały czas trwania naszego spotkania wspierały nas niezastąpione wolontariuszki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy wraz ze swoją wychowawczynią panią Zosią. Dziękujemy.

 

 

   

   

   

 

Młodzi odkrywcy… organizują Spotkanie Wielkanocne!

„ Wpuśćmy wiosnę,

niech słońcem zabłyśnie nad stołem

w wielkanocne świętowanie

jak wiosna wesołe !”

Chłopcy z III grupy wraz z wychowawcami p. Mirką Flejsierowicz i p. Hanią Szulc, we wtorkowe popołudnie, zorganizowali Integracyjne Spotkanie Wielkanocne dla wszystkich grup internackich. Zanim wszyscy zasiedli do świątecznego stołu, musieli wzorowo wykonać zadania:). I gr. odpowiedzialna była za nakrycie stołów. II gr. za wyszukanie w Internecie i przedstawienie symboliki potraw wielkanocnych. III gr. miała wykonać elementy dekoracyjne na stół takie jak stroiki ,serwetki i wystrój stołówki. Chłopcy z gr. IV omówić wypisać i przedstawić obrzędy wielkanocne. Gr. V miała za zadanie ustawienie stołów i krzeseł w stołówce.

Życzenia świąteczne dla wychowanków, ich rodzin oraz wychowawców złożyła p. Dyrektor Aldona Klinkosz, która również zadbała o to, żeby wszyscy dostali „ słodkiego zajączka”.

   

   

 

 

SPOTKANIE WIELKANOCNE W OŚRODKU - 16.04.2019r.

   

   

   

     

 

Poszukiwanie wiosny

Grupa IV zorganizowała spotkanie dla wszystkich grup internackich, którego głównym celem było poszukiwanie pierwszych oznak wiosny.

Oprócz szukania wiosny nasi wychowankowie musieli wykazać się wiedzą w rozwiązywaniu zadań rozmieszczonych na terenie parku. Spotkanie zakończono wspólną kolacją przy ognisku.

Dziękujemy za wspólną zabawę

   

   

    

Wiosenny dzień w ogrodzie ...

W poniedziałkowy wiosenny i słoneczny dzień, grupa uczniów z klasy IV-VIII b wybrała się do szkolnego ogrodu hortiterapii. Uczniowie mieli okazje posadzić młode krzewy tui, uporządkowali rabatki oraz podlewali drzewka i krzewy. Dziękujemy pani Marcie za miło spędzony czas na świeżym powietrzu.

    

   

 

Odwiedziliśmy Dom Seniora w Dobrzycy.

Uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły z Koźmińca wybrali się do Domu Seniora w Dobrzycy. Dzieciom zostały przekazane tradycje wielkanocne, które panie znają od pokoleń. Wspólnie przygotowali świąteczny posiłek. Jedyną z głównych atrakcji była nauka lepienia baranka z masła. Były również gry i zabawy. Za to ciekawe doświadczenie podziękowaliśmy wielkanocnym montażem słowno-muzycznym. Na koniec zajączek wielkanocny zostawił dla nas kosz pełen czekoladowych jajeczek.

   

   

    

 

Wielka Mapa Polski

Nasze klasy I-III biorą udział w akcji Wielka Mapa Polski organizowanej przez WSiP polegającej na wymianie pocztówkowej między szkołami, niestety duże zainteresowanie akcją opóźnia wysłanie do nas mapy i adresów szkół, dlatego jeżeli są szkoły, klasy I-III biorące udział w akcji, chętne do wymiany pocztówkowej prosimy o adresy, wyślemy karteczkę i będziemy czekać na karteczkę od Was!

Klub Młodego Ratownika 

Na ostatnim spotkaniu Klubu Młodego Ratownika tematem przewodnim była pomoc udzielana przez Straż Pożarną Tego dnia choć na chwilę każdy z uczestników mógł poczuć się jak prawdziwy Strażak, zakładając jego strój. Dziękujemy pani Magdzie za przeprowadzenie zajęć

   

   

    

 

"Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny - akceptuję siebie oraz innych"

Dnia 05.04.2019r. w ramach naszego projektu edukacyjnego "Integracja - razem. Poznaję i akceptuję siebie oraz innych" odbyły się warsztaty z udziałem Pani Pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej , z Krotoszyna pod hasłem "Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny - akceptuję siebie oraz innych".Uczestniczyli w nich uczniowie klas 4-6 a, 7-8 a, 3 a oraz wychowankowie Zespołów Rewalidacyjno-Wychowawczych. Tematyka przeprowadzonych warsztatów idealnie wpasowała się do zadania wytyczonego w projekcie. Uczniowie oraz wychowankowie doświadczyli możliwości wspólnie spędzonego ze sobą czasu, integrując się i świetnie bawiąc. Współdziałali ze sobą oraz nawiązywali pozytywne relacje angażując się w świetnie dopasowane zajęcia, zadania oraz zabawy. Panowała radosna i miła atmosfera. Zrealizowane zostały główne cele warsztatów: tematyka tolerancji, akceptacji, szacunku w stosunku do osób mniej sprawnych, osób innej rasy, narodowości, nauczycieli, wychowawców (pracowników całego naszego Ośrodka), osób starszych. Ogółem: wszystkich ludzi. Najistotniejszym zrealizowanym celem była integracja i nawiązanie pozytywnych relacji uczniów sprawnych z mniej sprawnymi (wychowankami ZRW). Było ciekawie i wspniale. Super.

Dziękuję bardzo Pani Pedagog za wsparcie nas w tym aspekcie, uczniom, wychowankom za zaangażowanie, opiekunom za pomoc.

Osoba nadzorująca projekt

E. Włodarczyk

Na pamiątkę dzisiejszego spotkania dodajemy kilka zdjęć.

   

   

   

   

 

 

MATP Olimpiad Specjalnych - Konin

Kolejny udany wyjazd do Konina na MATP Olimpiad Specjalnych pełen atrakcji oraz niezapomnianych wrażeń. Uczestnicy Wioleta, Paweł, Karolina, Tomek brali udział w różnorodnych dyscyplinach mogąc popisać się swoimi umiejętnościami. Doświadczyli wiele radości i poczucia satysfakcji z wykonanych zadań. Spotkaliśmy wielu znajomych osób, z którymi wspólnie spędziliśmy czas. Nasi uczestnicy otrzymali medale, dyplomy oraz upominki. Na zakończenie odbyło się losowanie zawodników na Ogólnopolski Dzień Treningu Aktywności Motorycznej Ślesin - Licheń w czerwcu. Jesteśmy dumni, ponieważ wyczytano imię naszej zawodniczki - Karoliny. Był to kolejny fantastyczny wyjazd do Konina na Trening Aktywności Motorycznej.

   

   

   

 

Rekolekcje wielkopostne.

W dniach 3-5 kwietnia 2019 r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne, prowadzone przez Księdza M. Krulaka. Odwiedził on nas wraz z grupą młodzieży z Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej w Borzęciczkach. Nauki rekolekcyjne przeplatane były wspólnym śpiewem, tańcem, pląsem ku czci bożej. Młodzież z sąsiedniej szkoły zaprezentowała nam również piękny występ pantomimiczny o walce człowieka ze złem. Rekolekcje zakończyły się wspólną Mszą św. Ten czas pobudził nas do refleksji i pięknego przeżywania nadchodzących Świąt Wielkanocnych

   

    

 

 

WYCIECZKA DO KROTOSZYNA

W czwartek klasy I-III były na wycieczce w Krotoszynie, odwiedziliśmy bibliotekę pedagogiczną, tam czekały na nas bajki i baśnie, stworzyliśmy także własny album z postaciami z bajki. Następnie udaliśmy się do muzeum na spotkanie z wiosną. Poznaliśmy zwyczaje wiosenne, obrzędy ludowe oraz tradycje wielkanocne. Był też czas na zabawę!

   

   

   

    

 

WYCIECZKA DO POZNANIA - KLASA III bp i IIIcp I 

Klasy III bp i III cp pojechały pociągiem na wycieczkę dydaktyczną do Poznania. W programie wyjazdu był seans filmowy w kinie mieszczącym się w Starym Browarze, samodzielne dokonywanie zakupów i zwiedzanie miasta. Czas minął szybko i sympatycznie.

   

   

   

 

Lekcja koleżeńska klasa 1-3a

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w wiosennej lekcji koleżeńskiej prowadzonej przez p. Ewelinę. Wykorzystali na niej rozciągliwą chustę, która wzbudzała wiele pozytywnych emocji i sprawiła, że lekcja była super zabawą!

   

 

TURNIEJ BRD W POZNANIU 

W dniu 29 marca 2019 r. trzech uczniów naszego ośrodka Mariusz, Karol i Błażej wzięło udział w Finale Wojewódzkim XII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Turniej składał się z trzech konkurencji: wiedzy teoretycznej z zakresu ruchu drogowego, praktycznej jazdy na rowerze oraz udzielania pierwszej pomocy. Nasza drużyna spisała się bardzo dobrze i zajeła III miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowy puchar dla szkoły, a każdy z uczestników nagrody indywidualne. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzania targów motoryzacyjnych "Motor show".

   

   

   

 

OSP BORZĘCICZKI - spotkanie ze strażakami i ratownikiem medycznym 

Spotkanie odbyło się 28 marca 2019 r. w auli naszego ośrodka. Goście zaprezentowali sprzęt gaśniczy oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem ratownika medycznego Karola Szymurę.

   

   

    

Urodziny Wiktorii

Nasza koleżanka Wiktoria wkroczyła w dorosłe życie kończąc 18-te urodziny. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

   

    

 

 

Wycieczka internacka

W dniu 27 marca dziewczynki z gr I wybrały się na aktywny dzień do Krotoszyna. Odwiedziły muzeum krotoszyńskie, gdzie poznały zwyczaje wielkanocne. Następnie udały się na kręgielnie oraz basen dzięki uprzejmości pana prezesa Tomasza Niciejewskiego - gdzie mogły bardzo przyjemnie i fantastycznie spędzić swój wolny czas.

   

   

    

 

XVI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

27 marca 2019 r. wzięliśmy udział w XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Poezja bliższa dziecku" w Pleszewie. Naszą szkołę reprezentowali: Fabian i Piotr- uczniowie IV klasy SP oraz Kasia i Julita- uczennice VIII klasy SP. Uczniowie deklamowali wiersze Wandy Chotomskiej. Julita zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia. Brawo!

   

   

 

XXXII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku

Dnia 27 marca 2019 roku nasi uczniowie: Adam, Tomek, Rafał, Błażej, Mariusz, Michał i Sebastian wzięli udział w XXXII Turniej Gier i Zabaw Zręcznościowych Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku. Oprócz nas na turnieju byli gospodarze, czyli ZSS w Ostrowie Wlkp., ZSS Jarocin, ZSS Kalisz, ZSS Krotoszyn, ZSS Ostrzeszów, ZSS Pleszew, ZSS w Słupii. Zawodnicy musieli między innymi wykonać strzały na bramkę, ułożyć na czas wieżę z klocków, rzucać piłką do skrzyni gimnastycznej, skakać w workach i wiele, wiele innych konkurencji. Nasi chłopacy okazali się bezkonkurencyjni w całych zawodach zdobywając 1 miejsce i puchar komendanta hufca. To już drugi raz z rzędu zdobywamy puchar komendanta. Serdecznie Wam gratulujemy!

   

   

 

MASKA - XVIII Przegląd Teatralny Osób Niepełnosprawnych

20 marca w Ostrowskim Centrum Kultury w Ostrowie Wlkp. odbył się już XVIII Przegląd Teatralny Osób Niepełnosprawnych „Maska”, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klasy IV-VIa oraz IIIbp. Julia, Adam, Fabian, Tomek, Dominik, Mikołaj, Rafał, Paweł, Mateusz, Piotr, Mateusz i Julian zaprezentowali przedstawienie pt. „Ślub króla Aspiryna” . Na wielkiej scenie nasi uczniowie zaprezentowali się profesjonalnie, za co zostali wyróżnieni dyplomem i nagrodami rzeczowymi. Poziom tegorocznej Maski stał jednak na bardzo wysokim poziomie za co nagrodzona została grupa teatralna z ZSS nr 101 w Poznaniu. W Masce wzięły udział: ZSS w Jarocinie, ZSS w Ostrowie Wielkopolskim, SP NR 19 w Kaliszu, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Ostrzeszowie, ZSS w Słupi, Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Borzęciczkach. Wyróżnienie dla grup teatralnych z : Środowiskowego Domu Samopomocy w Odolanowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kaliszu, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Konarzewie, grupa teatralna z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Ostrowie Wielkopolskim. Maska integruje, wciąga do współpracy osoby ze środowiska szkolnictwa specjalnego, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej z całej wielkopolski, do tego zaprasza przedszkolaków, młodzież szkolną, wychowawców, rodziców, studentów czy wolontariuszy. Organizatorem był ZSS im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wlkp.

   

   

   

    

 

 

Wycieczka do biblioteki

W dniu 21.03.2019 r. klasa IV - VIII b wraz z opiekunami p. Asią I p. Basią wybrała się do Biblioteki publicznej w Koźminie Wlkp. Uczniowie mieli okazje zwiedzić piękny obiekt, zajrzeli także do czytelni, w której oglądali czasopisma dla najmłodszych. Po wizycie w bibliotece udaliśmy się do pobliskiego parku w celu "poszukiwania wiosny". A na koniec poszliśmy do supermarketu zrobić zakupy na wiosenną sałatkę

   

   

   

 

    PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - DZIEWCZYNY Z GRUPY I

Pierwszy dzień wiosny i Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa dziewczyny z grupy I uczciły w sposób radosny, kolorowy, pyszny i pełen zabawy.

   

   

 

Szukamy wiosny - klasa IIcp

   

   

"Nikt nie zostanie pominięty".

21 marca symbolicznie obchodziliśmy nie tylko jako pierwszy Dzień Wiosny, ale także jako Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu , które obejmowało krótką pogadankę na temat tego czym jest zespół Downa oraz projekcję filmu. Wcześniej każda klasa miała za zadanie ozdobić skrawek papieru, gdzie po złożeniu wszystkich puzzli wyszły piękne 3 różno- kolorowe skarpetki. W ten wyjątkowy dzień uczniowie i pracownicy szkoły założyli skarpetki z różnych, niepasujących do siebie par na znak solidarności z osobami chorymi na zespól Dawna. Wszystkim wyjątkowym życzymy dużo zdrowia oraz wspaniałych przygód. PAMIĘTAJMY - "Nikt nie zostanie pominięty".

   

   

    

 

Nasza laureatka zaśpiewała na deskach Teatru w Krakowie.

Sabina laureatką pierwszego miejsca XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Wystąpiła na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który był uroczystym zwieńczeniem „Albertiany2019". Artystów, oraz publiczność tradycyjnie powitały Anna Dymna i Lidia Jazgar. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Krzysztof Głuchowski na ten jeden szczególny dzień – przekazał organizatorom „Albertiany” klucz do zarządzanej przez siebie placówki. Wśród witających gości na gali nie zabrakło, oczywiście, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, prezesa Fundacji Świętego Brata Alberta. Nasza laureatka zaśpiewała utwór „Radość najpiękniejszych lat”- Anny Jantar. Oprócz gromkich braw i uścisków z Anną Dymną otrzymała nagrodę rzeczową, ufundowaną przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Dla Sabiny występ w najpiękniejszym polskim teatrze to ogromne wyróżnienie i radość. Po powrocie z Krakowa odbyło się spotkanie w naszej szkole, w którym uczestniczyły Dyrektor Barbara Zakrzewska i Dyrektor Aldona Klinkosz oraz Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, który złożył gratulacje Sabinie. Przy wspólnym stole delektowaliśmy się tortem, który ufundowała "Cukiernia Łyskawa" dla laureatki.

Małgorzata Michalska-wychowawca Sabiny

 

   

   

 

 

EKSPERYMENTY KLASY I-IIIA

 

       

    

 

 

Gala Szlachetnej Paczki w Poznaniu

Sobota była dla nas dniem pełnym wrażeń. Zostaliśmy zaproszeni na Galę Szlachetnej Paczki do Poznania - My czyli wolontariusze, którzy wspomagali działania Szlachetnej Paczki w listopadzie w Gostyniu. Czas przed Galą dzięki koordynator regionalnej pani Beacie Naglak spędziliśmy bardzo aktywnie. Pierwszym punktem był Stadion Lecha, Podczas zwiedzania zobaczyliśmy między innymi: Salę Konferencyjną, Szatnię Gości, poziom boiska wraz z ławkami rezerwowych, Lożę Prezydencką, Salę Legend czy Trybunę Prasową Solidna konstrukcja Stadionu zrobiła na nas duże wrażenie. Następnie pojechaliśmy do Papugarni Kakadu, to miejsce, w którym na jednej przestrzeni można przebywać w towarzystwie kolorowych papug. Ptaki chodziły obok nas, siadały nam na ramieniu i zjadały z ręki smakołyki. Zmęczeni przygodą odpoczęliśmy w MC'Donalds O godzinie 19.00 rozpoczęła się Gala w stylu western.Show wokalno-animacyjny poprowadziła grupa aktorów i animatorów z Tandem KIDS - organizacja wydarzeń dla dzieci. Bawiliśmy się wspaniale. Dziękujemy wszystkim osobom, którzy przyczynili się do naszego wyjazdu.

0   

   

 

    

" Integracja - razem". Obchodzimy urodziny Pawła z Zespołu RW II.

Znowu razem z okazji 19-tych urodzin naszego Pawła z Zespołu R W I I. Jak ten czas upływa... Przy okazji urodzinowej imprezy odwiedzili nas koledzy i koleżanki  z klasy 4 -6 b Pani Joanny G. Atmosfera była wspaniała. Wszyscy cudownie się bawili przy wspólnym poczęstunku , a nasz kochany Solenizant doświadczył wiele radości. Goście podarowali mu upominek, ale przede wszystkim obdarowali Go pozytywną relacją - poczucia przyjaźni, akceptacji oraz szacunku. Dziękujemy bardzo, super. Najważniejsze, że Pawełek świetnie się czuł w towarzystwie bliskich mu osób.  Pawcio - jeszcze raz, WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Wychowawca ZRW II,   

 nadzorująca projekt  Ewelina Włodarczyk

 

   

   

 

 

IV TARGI EDUKACYJNE W KROTOSZYNIE

W dniu 13 marca 2019 roku nasz ośrodek uczestniczył w corocznych Targach Edukacyjnych w Krotoszynie. Tematem przewodnim naszej wystawy były prace z origami. Wszyscy uczniowie zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą szkół z naszego powiatu. Naszą stoisko odwiedził Starosta Krotoszyński.

   

   

   

   

 

Wycieczka do Zakopanego c.d.

Kolejne dni w Zakopanem upłynęły bardzo intensywnie. Podczas naszego 3 dniowego pobytu zrobiliśmy pieszo około 50 km :). Sama droga do Morskiego Oka zajęła nam sporo km. Gdy już dotarliśmy na miejsce zaskoczył nas widok białej szaty. Mieliśmy niezły ubaw.  Brakowało nam tego śniegu w Wielkopolsce. Fascynujący okazał się również pobyt w Papugarni, gdzie piękne i kolorowe ptaki same szukają kontaktu z człowiekiem przylatując na rękę lub ramię. Na koniec wybraliśmy się na Krupówki. by przywieźć ze sobą kilka pamiątek. To był wspaniale wspólnie spędzony czas. Bardzo dziękujemy naszym wychowawcom panu Krzysztofowi i panu Piotrowi za zorganizowanie wycieczki. Kierujemy również podziękowania dla Hotelu Tatra w Zakopanem.  DZIĘKUJEMY!

   

   

   

   

    

 

 

Wycieczka do Zakopanego. Hotel -Tatra

Relacja fotograficzna z pierwszego dnia pobytu w Zakopanem.

W dniu 11marca 2019r. wychowankowie Błażej, Mariusz, Tobiasz, Daniel, Joanna, Natalia, Julia i Agnieszka wraz z wychowawcami panem Krzysztofem i panem Piotrem zwiedzali Muzeum Figur Woskowych, Gubałówkę i Krupówki w Zakopanem. Później wypoczywali w hotelowym spa TATRA.  Czekamy z niecierpliwością na kolejne zdjęcia i relacje.

   

   

   

 

XXVI PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH

W dniu 8marca o godz. 9.30 rozpoczął się kolejny Przegląd Małych Form Teatralnych w SOSW Borzęciczki. W przegladzie  zaprezentowały się klasy i grupy w 15 przedstawieniach. Były to wiersze, tańce, piosenki, kabarety i przedstawienia teatralne. Jury wybrało i nagrodziło maskami trzy najlepsze formy teatralne.

Złota maska - klasa IV-VIa + klasa III bp

Srebna maska - klasa I-IIIa

Brązowa maska - grupa V

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Dzień Kobiet

W piątek 8 marca 2019 r. przed rozpoczęciem Przeglądu Małych Form Teatralnych  panowie i chłopcy z ośrodka złożyli wszystkim Paniom i dziewczynkom serdeczne życzenia oraz wręczyli kwiatki. Atrakcją spotkania było wystrzelenie racy z konfetti. Na spotkaniu zaprezentowana została nagroda „Dąb Krotoszyński” przyznana przez Starostwo Powiaatowe dla Klubu Olimpiad Specjalnych działajacych przy SOSW Borzęciczki.

   

   

   

 

Nagrodzony filmik dla Olimpiad Specjalnych

Miło jest nam poinformować, że nasz filmik biorący udział w konkursie na stworzenie krótkiego filmu dopingującego Polską Reprezentację Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ABU DHABI 2019 - zajął II miejsce :). 7 marca został on zaprezentowany w Warszawie podczas uroczystości wręczenia nominacji olimpijskich dla zawodników z Reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Abu Dhabi 2019.

Link do filmu:

https://www.facebook.com/soswborzeciczki/videos/383766252447645/

 

 

"Dąb Krotoszyński" dla Klubu Olimpiad Specjalnych działających przy SOSW w Borzęciczkach.

W czwartek, 7 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowej nagrody „Dąb Krotoszyński”.

   

 

 

ZAKŁADANIE BUDEK LĘGOWYCH DLA PTAKÓW - SPOTKANIE Z MYŚLIWYMI 

W auli naszego ośrodka odbyło się spotkanie z myśliwymi koła łowieckiego z Koźmina Wlkp. poświęcone edukacji ornitologicznej oraz opiece lęgowej ptaków zamieszkałych w naszym parku. Myśliwi przywieźli i założyli budki lęgowe dla ptaków w naszym parku.

   

   

 

Urodzinki, urodzinki...

W lutym swoje 22 urodziny obchodziła nasza koleżanka Justyna. Dziewczyny z grupy I wraz z panią Angelą, panią Martą i panią Iloną przygotowały na ten dzień piękną scenerię oraz pyszny poczęstunek. Nie mogło zabraknąć także głośnego Sto lat, życzeń i drobnych prezentów. Justynko, jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

   

 

 

Turniej Bowlingowy

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch 

W minionym tygodniu wychowankowie internatu mieli okazję przekonać się, że ruch to zdrowie, a rywalizacja tylko w dobrym stylu. Impreza była organizowana przez grupę 5 dla wszystkich grup internackich, miała charakter sportowy i promowała zdrowy styl życia. Spójrzcie na zdjęcia, widać na nich doskonale jak wszyscy wspaniale się bawiliśmy. Na zakończenie naszego aktywnego spotkania czekał na nas zdrowy poczęstunek: jabłka, marchew, banany, papryka i ogórki zielone, po prostu warzywno-owocowy mix.

   

   

 

 

Młodzi odkrywcy w ruchu

Chłopcy z III grupy pracują nie tylko nad poprawą kondycji fizycznej , ale też odkrywają uroki świeżego powietrza i sprzętów w Sali Zabaw.

I ćwiczymy raz, dwa, raz…

 

   

   

    

 

 

,,Kolory tolerancji, akceptacji, szacunku, i przyjaźni…’’ 

22 lutego odbyła się prezentacja i omówienie konkursu plastycznego pod hasłem ,,Kolory tolerancji, akceptacji, szacunku, i przyjaźni…’’ w ramach projektu edukacyjnego ,,Integracja- razem. Poznaję i akceptuje siebie oraz innych’’. Wszystkie klasy oraz zespoły RW zaprezentowały i omówiły swoje prace, które były bardzo wymowne, szczere, mądre ,zrozumiałe i nawiązujące do tematu. Cóż! Widać efekty! Zadania powyższego projektu są realizowane, a uczniowie coraz bardziej zbliżają się do siebie, rozumieją siebie i innych oraz wykazują wiele pozytywnych wartości, nawiązując pozytywne i bliskie relacje ze sobą. Aktywizują się na rzecz osób mniej sprawnych, integrują się z nimi, kształtują właściwe postawy społeczne ,rozumieją  wartości takie jak tolerancja, akceptacja, szacunek, przyjaźń. Świadczą też o tym wspaniałe, udane spotkania integracyjne uczniów bardziej sprawnych z mniej sprawnymi.

Super! Oby tak dalej! 

Dziękuje wszystkim za współpracę i  wsparcie w zadaniach wynikających z projektu,

a w szczególności liderowi d.s. Programu Wychowawczo-Profilatycznego .

Osoba nadzorująca projekt Ewelina Włodarczyk

   

   

   

 

,,Integracja- razem ‘’

21 lutego odbyło się spotkanie integracyjne ,,Jesteśmy razem. Dzielmy się szczęściem’’. Zespoły RW odwiedzili uczniowie kl II cp wraz z wychowawcą. Odbyły się wspólne zabawy ( m.in. śpiewano-muzyczno-ruchowe) i wspólny poczęstunek. Spotkanie dało wszystkim wiele radości i poczucie spełnienia oraz satysfakcji z tego, 

iż potrafimy przebywać ze sobą  , a zarazem cieszyć się tym. Panowała ciepła, radosna atmosfera, podczas której wychowankowie RW, uczniowie klasy II cp oraz wychowawcy doświadczyli wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Pozytywna, ciepła relacja cieszyła wszystkich. Było super!

Osoba nadzorująca projekt Ewelina Włodarczyk

oraz  Wychowawcy ZRW i kl II cp.

   

   

 

 

 

"Muzyczne podróże dla małych i dużych" - klasa 1-3, Szkoła Podstawowa

21 marca uczniowie klas I-III wraz z opiekunami uczestniczyli w "Muzycznych podróżach dla małych i dużych" w Szkole Muzycznej w Kaliszu. Poznaliśmy dźwięki m.in. saksofonu, ksylofonu, fortepianu. Dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy. Potem była super zabawa w parku rozrywki!

   

    

UrodzinyMarysi

Sto lat, sto lat! Tak śpiewaliśmy życzenia urodzinowe dla naszej Marysi! Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

   

 

Klubu Młodego Ratownika

W dniu 20 lutego odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszego Ośrodka w ramach Klubu Młodego Ratownika. Tematem przewodnim były krwotoki z nosa. Przypomnieliśmy sobie, także pozycje boczną bezpieczną. Dziękujemy pani Marzenie za wizytę i przekazanie bezcennej wiedzy.

   

    

 

 

Bal Karnawałowo- Walentynkowy

W piątkowe popołudnie (15.02.2019 r.), w naszym Ośrodku odbył się Bal Karnawałowo- Walentynkowy.

Wzięli w nim udział nie tylko nasi wychowankowie, nauczyciele, wychowawcy, ale również podopieczni wraz z opiekunami ze Specjalnego Ośrodka Szkolono – Wychowawczego im. J. Korczaka z Wągrowca, Specjalnego Ośrodka Szkolono – Wychowawczego nr 1  im. J. Korczaka z Kalisza, Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka z Ostrowa Wlkp. oraz podopieczne z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Cerekwicy.

Podczas tej wyjątkowej okazji na sali balowej mogliśmy podziwiać kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, krasnoludki, piratów i policjantów.

Z kolei nad całością zabawy czuwała profesjonalna grupa didżejów, która zachęcała wyszkach do tańca oraz wspólnych zabawa.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego wieczoru był seans filmowy dla wszystkich dzieci.

Uczestnikom spotkania dziękujemy za wspólna zabawę oraz miłą atmosferę podczas imprezy.

   

   

    

 

Spotkanie integracyjne.

Dn. 14 lutego 2019 r. odbyło się w ramach projektu edukacyjnego "Integracja razem" spotkanie z okazji Walentynek w Zespole Rewalidacyjno-Wychowawczym z uczniami kasy II bp . Było bardzo muzycznie, smacznie, wesoło. Dookoła królowały kolory czerwieni. Zobaczcie sami jak wspaniale spędziliśmy ten czas.

   

   

 

Ogólnopolska Akcja "GÓRA GROSZA".

Klasa I-III A wraz ze swoją wychowawczynią panią Danką Walczak miała okazję wziąć udział w Ogólnopolskiej Akcji "GÓRA GROSZA". Jako, że nasi najmłodsi są z nami dopiero od września już przyczynili się do uzbierania mnóstwa grosików i tylko o 74 grosze zostali pokonani przez klasę II cp. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by innym mogło być lepiej, ponieważ "jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie". Patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

   

 

Bezpieczni w sieci - SOSW w Borzęciczkach

Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wlkp. już po raz dziewiąty zorganizował Konkurs Informatyczny promujący bezpieczny Internet, który odbył się 5 lutego 2019r. Uczestniczyło w konkursie pięć 3-osobowych drużyn ze szkół specjalnych z Jarocina, Krotoszyna, Pleszewa, Borzęciczek, no i przedstawiciele gospodarzy. Zadaniem uczestników było rozwiązanie krzyżówek, puzzli, quizów o tematyce bezpieczeństwa w sieci. Każda drużyna musiała przedstawić przygotowane wcześniej hasło lub przestrogę dotyczącą bezpiecznego internetu napisaną najdziwniejszym lecz czytelnym motywem czcionki .Choć wiedza uczestników konkursu była bardzo wyrównana najlepsza okazała się nasza drużyna w składzie: Patryk Szkopiński, Mariusz Chołodecki i Sebastian Żelazny.

Wróciliśmy zadowoleni, z torbami prezentów i z postanowieniem, że sukces ten powtórzymy za rok.

   

    

 

 

 

XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2019.

Znamy wyniki XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2019. Sabinka jest laureatką II etapu konkursu i zaśpiewa w Krakowie 18,03.2019 r. na deskach Teatru im. J. Słowackiego. Na Festiwalu wystąpiła w repertuarze Anny Jantar "Radość najpiękniejszych lat". Gratulujemy i bardzo się cieszymy.

   

    

 

 

ENERGI SUPER PARK POZNAŃ - klasa Ibp,IIbp,IIcp

W dn. 7 lutego 2019r. trzy klasy wybrały się do Poznania. Głównym celem wyprawy był ENERGI SUPER PARK. Spedziliśmy tam czas na wesołych zabawach. Po dwugodzinnych ćwiczeniach sportowych na trampolinach, zjeżdżalnich, zabawach w gąbkach udaliśmy sie na obiad. Po drobnych zakupach w galerii wrócilismy szczęśliwi pociagiem do szkoły. Wyjazd udał sie wyśmienicie. Wszystkim polecamy trampoliny w ENERGI SUPER PARK w Poznaniu.

   

   

   

   

   

 

III Konkurs wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich

06 lutego br w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie odbył się III Konkurs wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich. Do konkursu przystąpiło 9 drużyn ze szkół specjalnych. W pierwszym etapie należało odpowiedzieć na pytania z wyborem a, b, c. W drugim natomiast odgadnąć sylwetki polskich sportowców. Nasza drużyna, w skład której wchodzili Julian, Błażej i Paweł odpowiedzieli poprawnie na wszystkie pytanie, myląc jedynie jednego sportowca. W związku z powyższym musieli powalczyć o trzecie miejsce z drużyną z Ostrowa Wlkp., która również popełniła jeden błąd. W tak zwanej dogrywce nasi chłopcy odpowiedzieli poprawnie na wszystkie pytania, jednak o sekundę wolniej podnieśli rękę od przeciwników. Za brakło szczęścia i nasza szkoła zajęła czwarte miejsce. Pierwsze zajęła szkoła z Konarzewa, a drugie z Pleszewa. Na osłodę Julian, Błażej i Paweł otrzymali dyplom oraz upominki. Za rok na pewno staniemy na podium!

[tekst: Marcin Jerzak]

   

   

 

 

"Integracja razem" - spotkanie pod hasłem "Korzystamy z uroków zimy"

Dn. 05 lutego 2019 r. odbyło się w ramach projektu edukacyjnego "Integracja razem" spotkanie w Zespole Rewalidacyjno-Wychowawczym z uczniami z innych klas - pod hasłem "Korzystamy z uroków zimy". Odbyły się wspólne zabawy m.in. tańce, lepienie bałwana, zabawy śpiewno-ruchowe. Wychowankowie świetnie się bawili korzystając ze wspaniałej atmosfery podczas zorganizowanego spotkania. Dziękuję wszystkim: Osoba nadzorująca projekt.

   

   

 

Wizyta studyjna klasy IIIcp w ZAZ Koźmin Wlkp.

Wizyta studyjna klasy IIIcp z Zakładzie Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy Zaz. Radzili sobie dobrze ze składaniem kartonów

   

   

 

IX Gala Olimpiad Specjalnych za nami - sportowcy nagrodzeni.

W piątek, 1 lutego 2019r. o godzinie 1300 w sali kina w Koźminie odbyła się IX Gala Olimpiad Specjalnych. Przybyło aż 16 klubów olimpiad specjalnych, by wspólnie podsumować miniony rok sportowy.

   

   

   

   

   

   

   

   

    

 

   

   

   

   

   

   

    

 

WYCIECZKA DO FIRMY "NAGLAK" - klasa IIcp

W dniu 31 stycznia klasa 2cp zaproszona została do zwiedzenia firmy "Naglak" w Koźminie Wlkp. Wyjazd miał cel poznawczy m.in. poznanie zawodu ślusarz, mechanik. Szef firmy zaprezentował linię produkcyjną kabin do różnych pojazdów np. do ciągników rolniczych. Uczniowie mieli okazję poznać przyrządy oraz narzędzia, które są niezbędne do wytwarzania takiego asortymentu. Wszyscy byli pełni wrażeń, gdyż mogli zobaczyć zakład wytwórczy od srodka. 

   

   

   

    

 

Wspólne spotkanie z rodzicami.

W styczniu klasa III cp przygotowała na spotkanie z rodzicami obiad i deser. Mamy były bardzo zadowolone ze spotkania przy wspólnym stole. Zapoznały się z ocenami osiągniętymi w pierwszym okresie swoich dzieci, bieżącymi sprawami klasy, a także wyborem dalszej ścieżki zawodowej.

   

   

 

"Pokaz mody największych projektantów świata".

Tuż przed feriami wychowanki z gr I wraz z p. Angelą i p. Martą zorganizowały dla całej społeczności internackiej imprezę pt. "Pokaz mody największych projektantów świata". Każda z grup miała za zadanie wymyślić nazwę projektanta, przygotować dowolną garderobę, a następnie zaprezentować nam się na wybiegu. Pomysłowość grup zaskoczyła wszystkich! Śmiechu było co nie miara. Za zaangażowanie i świetne przygotowanie każda z grup otrzymała nagrodę w postaci gier oraz przyborów szkolnych. Po pokazie na wszystkich czekał pyszny poczęstunek a następnie zabawa taneczna. To był naprawdę fajny dzień.

   

   

 

Urodzinki, urodzinki...

W ostatnim czasie swoje święto obchodziły trzy dziewczyny z gr. I: Agnieszka, Sylwia oraz Wiktoria. Wychowawczynie zorganizowały dla jubilatek spotkanie urodzinowe. Było wspólne"Sto lat", były prezenty, przepyszny poczęstunek i mile spędzony czas. Uśmiech z twarzy dziewczyn nie schodził tego dnia ani na chwilę.

   

 

GRAJ Z DELFINKAMI PŁYWAJĄC Z MISTRZAMI

W dniu 12 stycznia nasza nauczycielka Marta Olszewska miała przyjemność i zaszczyt prowadzić zajęcia z oswajania niemowląt z wodą w obecności najlepszej w Polsce pływaczki, Mistrzyni Olimpijskiej- Otylii Jędrzejczak. Otylia gościła na basenie w Krotoszynie w ramach akcji "GRAJ Z DELFINKAMI PŁYWAJĄC Z MISTRZAMI" na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Relację z tego wydarzenia można obejrzeć w dniu 20 stycznia o godzinie 11:30 w programie " Co za tydzień" w TVN.

   

   

   

   

 

 

"Klubu Młodego Ratownika" - złamania kości

Jeszcze przed feriami odbyło się w naszym Ośrodku kolejne spotkanie "Klubu Młodego Ratownika". Tematem przewodnim były złamania kości. Pani Marzena pokazała nam jak powinniśmy w prawidłowy sposób bandażować m.in: głowę, kończynę górną i dolną, a także obojczyk. Wyjaśniła nam także do czego służy folia termiczna i jak z niej prawidłowo korzystać. Dziękujemy za wizytę i czekamy na następną.

   

   

 

X Międzyszkolny Konkurs Kolęd Pastorałek i Pieśni zimowych.

Dnia 10 stycznia 2019 w Konarzewie odbył się X Międzyszkolny Konkurs Kolęd Pastorałek i Pieśni zimowych. Na samym początku Pani Dyrektor tego ośrodka bardzo radośnie przywitała wszystkich gości. Następnie uroczyście wjechał na salę jubileuszowy tort. Nastąpiła konsumpcja tego pysznego tortu i wspólne kolędowanie. Po tej części nastąpiła część konkursowa.

Kategorię szkół podstawowych reprezentował Adam Materski śpiewając kolędę "Wśród nocnej ciszy". Kategorię drugą czyli gimnazjum reprezentowały uczennice Joanna i Natalia Szablewska oraz Bartosz Dutkiewicz śpiewając kolędę "Jest taki dzień" Kategorię szkół przysposabiających do pracy reprezentowali Mateusz Skrzypczak i Sabina Robakowska w kolędzie "Maleńka miłość" ,"Dla nieobecnych". Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody, Sabina R. otrzymała wyróżnienie. Na koniec zostaliśmy nagrodzeni ciepłym posiłkiem. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Ośrodka. Dziękujemy naszej Pani Zofii Mikołajczyk za przygotowanie do konkursu.

   

   

 

 

 

Boże Narodzenie w Ośrodku

…” Jest taki, dzień bardzo ciepły choć grudniowy Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory…”

W czwartek 20 grudnia w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie opłatkowe, na które przybyło wielu zaproszonych gości. Uczniowie przedstawili program słowno – muzyczny pt. „ Anielskie spotkanie.” Za swój występ otrzymali wielkie brawa. Tradycyjnie dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy życzenia świąteczne. Przybył także Gwiazdor z upominkami. W czasie spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Czekała na nas jeszcze niespodzianka od Straży Pożarnej. Komendant Powiatowy. Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie pan Jacek Strużyński przygotował dla uczniów pokaz działania interaktywnego symulatora edukacyjnego. Jest to profesjonalna makieta domu jednorodzinnego z pełnym wyposażaniem sterowana przez specjalnie stworzoną aplikację. W poszczególnych pomieszczeniach symulatora takich jak kuchnia, sypialnia czy łazienka zaaranżowano potencjalne zagrożenia pożarowe. - Dzięki zainstalowanej w domku zadymiarce, w sposób obrazowy, można pokazać rozprzestrzenianie się dymu w budynku podczas pożaru np. sadzy w kominie a także w jaki sposób działają: czujki dymu czy tlenku węgla. Na koniec zyskaliśmy dużą dawkę bardzo przydatnej wiedzy. Dziękujemy.

   

   

   

   

   

   

 

 

Za nami dni pełne wzruszeń.

W czwartek od samego rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera, młodzi aktorzy przygotowywali się do występów jasełkowych, natomiast nauczyciele czekali na pojawianie się specjalnych gości, którzy byli ogromną niespodzianką dla naszych wychowanków. Wybiła godzina 9.00 pojawiły się pierwsze osoby... Wolontariusze Szlachetnej Paczki: Beata,Adam, Ola i Monika, zaraz za nimi dojechał z dalekiego Krakowa Inwestor Społeczny Szlachetnej Paczki w rejonie Bukowno, a także pani Aldona Majchrzak przedstawicielka placówki Alior Bank w Gostyniu i koordynator Szlachetnej Paczki na powiat gostyński. Pojawienie się tych osób w naszym Ośrodku wywołało ogromne wzruszenie, niedowierzanie, ale i zadowolenie. Kiedy wolontariusze zaczęli wnosić liczne paczki do środka na holu można było usłyszeć odgłosy zachwytu, zobaczyć uśmiechnięte twarze uczniów, ale i łzy w oczach nauczycieli. Nie tak dawno przedstawiciele naszego Ośrodka w osobach: pani Marty i pana Dawida wraz z sześciorgiem wychowanków wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Szlachetnej Paczki w Gostyniu i swoim wolontariackim działaniem pomogli w przygotowaniu paczek dla rodzin najbardziej potrzebujących. Dla nas był to bardzo znaczący czas. Byliśmy dumni, że mogliśmy komuś pomóc, ponieważ o nas również nie zapominano.

Nie spodziewaliśmy się takich pięknych prezentów tuż przed świętami, w dodatku nasi najmłodsi uczniowie otrzymali przepiękne pluszowe miśki z Fundacji TVN, które przekazała placówka Alior Bank z Gostynia. Następnego dnia cała społeczność szkolna zebrała się w Auli i wspólnie otwieraliśmy otrzymane prezenty. W śród nich znaleźliśmy: nowe gry edukacyjne, puzzle, wspaniałe książki, które wzbogacą naszą bibliotekę,mnóstwo różnych artykułów papierniczych, mydła w płynie i inna chemia, w jednej z paczek ukryły się nawet słodycze :). Z całego serca jeszcze raz wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie DZIĘKUJEMY.

   

   

   

   

    

 

 

Mikołajki w zespole wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

W jakże miłym spotkaniu brali udział rodzice ze swoimi pociechami, terapeuci oraz dyrekcja Ośrodka. Najbardziej oczekiwanym gościem był Mikołaj, który wręczył prezenty wszystkim naszym podopiecznym. Radości nie było końca. A był to dopiero początek. Dzieci wspaniale zintegrowały się podczas wspólnych zabaw naśladowczych, zdobiły swoją bombkę, a także lepiły kule śniegowe i trafiały nimi do wyznaczonego celu. Był to czas przepełniony rodzinną atmosferą, a w powietrzu czuć było zbliżające się Święta

   

   

   

   

    

 

Wycieczka do Kina

W dniu 19.12.2018 r. klasa IV-VIII b wraz z opiekunami p. Asią i p. Martą udała się do kina Przedwiośnie w Krotoszynie na bajkę pt. Miśków dwóch w Nowym Jorku. Podczas pobytu w kinie zajadaliśmy pyszny popcorn :) Wycieczka do kina bardzo nam się podobała i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. W drodze powrotnej obejrzeliśmy pięknie udekorowany na święta krotoszyński Rynek.

   

   

 

 

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

W ramach Akcji - I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM,uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Kożmińca przygotowali dla naszych wychowanków paczki mikołajkowe, które sprawiły wszystkim dzieciom ogromną radość. Odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. Mieliśmy zaszczyt posłuchać pięknej kolędy w języku łacińskim w wykonaniu uczennicy z Koźmińca. Dziękujemy za pamięć i miłą niespodziankę. Wesołych Świąt

   

   

 

 

KIERMASZ KLASOWY - IIbp i IIcp

Uczniowie klasy II bp i II cp zorganizowali w czwartek 13 grudnia kiermasz świąteczny. Prezentowali prace, które wykonali z opiekunami w czasie zajęć z przysposobienia do pracy. Na stoisku można było zakupić m.in. dekoracje z drewna, materiału, jemiołę i sianko na wigilijny stół. Zarobione w ten sposób pieniądze uczniowie przeznaczą na kolejną wycieczkę wyjazdową pociągiem, która odbędzie się po feriach zimowych. 

   

    

 

 

Ćwiczymy na basenie

Z wielkim zaangażowaniem ćwiczymy na basenie. Ćwiczyć w wodzie każdy może, czerpiąc z tego ogromną radość.

   

    

 

Obóz w Zakopanem

Obóz w Zakopanem niestety dobiegł końca. Szczęśliwi z medalami oraz z bagażem nowych doświadczeń wracamy do Borzęciczek.

Nasi zawodnicy na Regionanym Mitingu w Narciarstwie Zjazdowym zgodnie z ideą Olimpiad Specjalnych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” zdobyli następujące miejsca i medale:

Sabina - srebrny medal

Paweł J. - srebrny medal

Łukasz, Daniel i Paweł P. - brązowy medal.

Był to dla nas niesamowity czas!

   

   

   

 

Szlachetna Paczka Powiat Gostyński

Po raz pierwszy w tym roku sześcioro naszych wychowanków brało udział w Ogólnopolskiej akcji "Szlachetnej Paczki" w roli wolontariuszy. Sobota była ważnym dniem zarówno dla naszych uczniów jak i dla nas opiekunów. Wolontariat pełniliśmy w gostyńskim sztabie Szlachetnej Paczki. Do naszych zadań wprowadziła nas niezwykle ciepła osoba- pani Beata Naglak koordynator Regionalny Szlachetnej Paczki. Iza, Wiktoria, Błażej, Sebastian, Adam i Mariusz dzielnie pracowali i pomagali przez kilka godzin, odbierali paczki od darczyńców, pakowali, segregowali i nosili do kurierskich busów, które wypełnione po brzegi rozwozili do rodzin najbardziej potrzebujących i osób samotnych. Pełniona rola wolontariusza wzbudziła u wychowanków poczucie empatii do osób, które potrzebują wsparcia, zrozumieli cel Szlachetnej Paczki, dowiedzieli się jak przebiega cały proces weryfikacji rodzin do systemu Szlachetnej Paczki. Był to korzystnie spędzony czas, bo oprócz pracy znaleźliśmy chwilę na odpoczynek, wspólny posiłek i rozmowy. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć naszą "cegiełkę" do finału Szlachetnej Paczki.

   

   

    

Mikołajki na rynku w Jarocinie

6 grudnia grupa naszych wychowanków wraz z opiekunem panem Krzysztofem wybrali się do Jarocina, by podziwiać zapalenie nowej iluminacji świątecznej. Mieli okazję spotkać Sierżanta Pyrka, Św. Mikołaja, Bałwanka Olafa i wiele innych ciekawych postaci. Wypili pyszną gorącą czekoladę, pełni wrażeń i w świątecznych nastrojach wrócili do Ośrodka.

   

   

 

 

Na obozie zimowym w Zakopanem - relacji ciąg dalszy...

Na obozie zimowym w Zakopanem spędzamy czas bardzo aktywnie. Doskonalimy swoje umiejętności na stokach, gdzie z uśmiechem jeździmy na nartach :)

Pozdrawiamy wszystkich z zaśnieżonego Zakopanego!

   

   

 

 

Mikołajkowe niespodzianki!

Wychowawcy p. Mirka .Flejsierowicz, Hania Szulc i Piotrek Woźny w mikołajkowe popołudnie i wieczór zorganizowali wiele atrakcji dla chłopców z 3 grupy. Była kąpiel na krytej pływalni, pyszne lody w kawiarni oraz spacer po świątecznie udekorowanym jarocińskim Rynku. Chłopcy byli zachwyceni:) Uśmiech na twarzach nie znikał. Wszyscy bawili się świetnie. Ho,ho.ho!!!

   

   

    

 

 

Kolejne dni na obozie w Zakopanem 

Kolejne dni na obozie w Zakopanem upływają bardzo szybko, za nami dyskoteka Mikołajkowa. Dzisiejszy dzień natomiast spędziliśmy na Termach w Chochołowie, spotkaliśmy tam Św. Mikołaja

   

   

   

 

Mikołaju, Mikołaju…

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Wizyta św. Mikołaja przyniosła uczniom wielką radość.W szkole panowała niesamowita atmosfera. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył świąteczny nastrój.

   

   

    

 

Nasz pierwszy dzień na obozie sportowym w Zakopanem

Pierwszy dzień na obozie sportowym w Zakopanem. Jazdę na nartach doskonalą: Sabina, Paweł, Daniel, Łukasz i Paweł z klasy 5, który dopiero poznaję tą wspaniałą dyscyplinę .

   

   

   

XVI Międzyszkolny Konkurs „Podróżujemy po Europie”

27 listopada 2018 r. po raz XVI odbył się w Specjalny Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. J. Korczaka w Borzęciczkach  Międzyszkolny Konkurs „Podróżujemy po Europie.” Udział w konkursie wzięli uczniowie  z Jarocina, Kalisza, Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Słupi i z Borzęciczek. Uczniowie klas gimnazjalnych i  szkoły podstawowej musieli rozwiązać 16 zadań. Były to : krzyżówka, rebusy, quiz, rozpoznawanie flag, zabytków i ciekawych miejsc w Europie. Rywalizacja była bardzo zacięta. Uczestnicy konkursu z wielkim zaangażowaniem zabrali się rozwiązywania zadań.  Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z Jarocina. Drugie miejsce zdobyli nasi uczniowie z Borzęciczek. Trzecie miejsce zdobyli uczniowie ze Słupi. Czwarte miejsce zdobyli uczniowie z Pleszewa. Piąte miejsce zdobyli uczniowie z Kalisza. Szóste miejsce zdobyli uczniowie z Ostrowa Wlkp.Wszyscy otrzymali dyplomu i nagrody, które zawdzięczać możemy sponsorom.  Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Krotoszynie, Bankowi Spółdzielczemu w Jarocinie oddział w Koźminie Wlkp.,  Urzędowi Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Konkursy tego typu mobilizują uczniów, zachęcają do poszerzania wiedzy, uczestnikom dają dużo satysfakcji.

   

   

   

   

   

    

 

XVIII WOJEWÓDZKI KONKURS ORTOGRAFICZNY

 „OROGRAFIA (NIE ) JEST MOJĄ SŁABĄ STRONA”

21 listopada 2018 r. odbył się konkurs ortograficzny dla  uczniów szkoły podstawowej oraz dla uczniów gimnazjów. Celem konkursu było wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych w piśmie, rozbudzanie zainteresowań poprawnością języka polskiego. Uczniowie musieli uzupełnić tekst z lukami, w wyrazach brakowało liter: ó – u, h – ch, rz – ż. Nasz Ośrodek reprezentowali : Sebastian z klasy VIII a  i Grzegorz  z klasy IIIa. Tekst nie był łatwy, potrzebna była  dobra znajomość zasad ortograficznych. Uczniowie otrzymali wyróżnienie, dyplomy i piękne nagrody. To wyróżnienie spowodowało, że są już inni chętni do udziału w przyszłorocznym konkursie.

   

   

    

 

 

MŁODZI SPORTOWCY

Kolejne cykliczne zajęcia z programu "Młodzi Sportowcy", organizowane przez Klub Olimpiad Specjalnych. Nasi najmłodsi sportowcy zawsze chętnie biorą udział w proponowanych aktywnościach. Rytuałem stała się początkowa rozgrzewka połączona z przywitaniem uczestników zajęć. Nie zabrakło ćwiczeń równoważnych, ogólnorozwojowych oraz rozwijających koordynację wzrokowo-ruchową.

   

    

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz wolontariuszki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Cerekwicy.Nie mogło zabraknąć wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, którą przygotował pan Robert w roli świetnego Dj. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę, a w szczególności opiekunom i wolontariuszkom za ogromne serca, czas i uśmiech :)

   

   

    

 

 

KODEKS DOBREGO KOLEGI/DOBREJ KOLEŻANKI

W bieżącym roku szkolnym Nasza Szkoła realizuje

PROJEKT EDUKACYJNY

„INTEGRACJA – RAZEM”

POZNAJĘ I AKCEPTUJĘ SIEBIE ORAZ INNYCH

 

        Jednym z zadań wynikających z powyższego projektu było stworzenie przez uczniów i wychowanków naszej placówki KODEKSU DOBREGO KOLEGI/DOBREJ KOLEŻANKI”

       23 listopada uczniowie zaprezentowali stworzone przez siebie prace, które były starannie przemyślane, ciekawe i jednocześnie skłoniły ich do rozważań jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry kolega/koleżanka. Celem powyższego zadania było uświadomienie uczniów jak ważne są i co dokładnie oznaczają pojęcia (cechy) takich jak: tolerancja, akceptacja, empatia, wyrozumiałość , mądrość, szacunek, kultura, wrażliwość, pomoc słabszym, PRZYJAŹŃ.  Przy okazji tworzenia kodeksów odbyły się rozmowy z wychowawcami oraz nauczycielami na powyższy temat. Uczniowie mieli możliwość do refleksji odnoszących do tego jacy powinni być, aby zasłużyć na miano dobrego kolegi/dobrej koleżanki. Mam nadzieję, że wysunęli też wniosek, iż wymagając od innych godnego i dobrego traktowania powinni  również wymagać tego samego od siebie. Cytuję słowa jednego z uczniów „jeśli chcę być dobrze traktowany, muszę dobrze traktować innych”. Mam nadzieję, że miał na myśli cechy, które zostały ujęte w kodeksie – m.in. kultura osobista ( kultura w stosunku innych), szacunek, empatia, wyrozumiałość , pomoc słabszym, wrażliwość, odpowiedzialność za siebie i innych.

       W kodeksach pojawiały się bardzo ważne pojęcia takie jak TOLERANCJA, AKCEPTACJA, MĄDROŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, PRZYJAŹŃ. To budujące, że nasi uczniowie tak poważnie podeszli do wykonania powyższego zadania, ale też przy tej okazji mieli możliwość do dokonania refleksji (przemyśleń) o prawidłowych relacjach międzyludzkich. Plakaty zostały wyeksponowane w widocznym miejscu, aby wszyscy uczniowie mogli się raz jeszcze im uważnie przyjrzeć i przemyśleć ich treść.

Kluczowym zdaniem podsumowującym dzisiejsze spotkanie był cytat: ,,Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny”

ORAZ KLUCZOWE HASŁA

akceptuję, szanuję, pomagam,

PRZYJAŹŃ

      Na tej podstawie uczniowie mają stworzyć gazetki ścienne w swoich klasach, aby zawsze pamiętać o tym co jest ważne i cenne, aby budować pomiędzy sobą pozytywne relacje, cieszyć się z przebywania ze sobą i czuć się dobrze w naszej szkole.

Serdeczne podziękowania dla uczniów i wychowawców za rzetelne wykonanie zadania oraz za angażowanie składa osoba nadzorująca projekt.

A oto kilka fotografii z dzisiejszego wydarzenia………ZAPRASZAMY

 

   

   

   

 

Spotkanie z przedstawicielami Służby Leśnej 

Dnia 22.11.2018 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Służby Leśnej ds. ochrony lasu z panią Renatą i panem Przemkiem. Organizatorami spotkania był zespół do spraw integracji. Tematem tej niezwykłej prelekcji był las i jego mieszkańcy, a także przydatna wiedza na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a mianowicie choinka i jej rodzaje. Uczniowie mieli okazje do zadawania nurtujących ich pytań, a pani Renata i pan Przemek cierpliwie na nie odpowiadali. Na koniec każdy uczeń otrzymał piękny magnez z mieszkańcem lasu. To była bardzo pouczająca wizyta. Cieszymy się i czekamy na kolejne rozmowy o lesie. Dziękujemy.

   

   

   

 

Regionalny Turniej Bowlingowy w Kole

W dniu 20 listopada nasi zawodnicy: Julek, Wiktoria, Jakub, Łukasz i Marian reprezentowali nasz Ośrodek na Regionalnym Turnieju Bowlingowym w Kole. Wróciliśmy z medalami: złotym, srebrnym i brązowym w grze indywidualnej oraz w grze drużynowej. Zaprezentowaliśmy swoje umiejętności uzyskane w czasie systematycznych treningów

   

    

 

TRENING CZYNI MISTRZA

W ramach Olimpiad Specjalnych aktywnie trenujemy na basenie wyśmienitą dyscyplinę jaką jest pływanie. "Różnorodność uczy nas szacunku i akceptacji! Nie czekaj - działaj!"

   

    

"Wzorowa łazienka" - spotkanie internackie

W dniu 20 listopada 2018 r. grupa III zaprosiła całą społeczność internacką na spotkanie w ramach Ogólnopolskiego konkursu "Wzorowa łazienka" pt: "Higiena osobista - dlaczego musimy jej przestrzegać". Na tym spotkaniu utrwalaliśmy odpowiednie nawyki i umiejętności dotyczące zdrowego stylu życia oraz uświadomiliśmy sobie potrzeby przestrzegania higieny osobistej. Nasi wychowankowie poznali nowego kolegę "BRUDUSIA" poprzez praktyczne działania musieli pomóż mu w codziennych czynnościach higienicznych. Zrozumieli znaczenie higieny osobistej dla funkcjonowania organizmu . Dużo zainteresowania oraz śmiechu rozbudziła u wszystkich zabawa paluszkowa, dzięki której poznali zasady prawidłowego mycia rąk. Wychowankowie oraz panie wychowawczynie z grupy III przygotowali piękną dekorację przyciągająca oko oraz zainteresowanie. Na koniec spotkania pani wicedyrektor A. Klinkosz ogłosiła konkurs dla wychowanków internatu na "CZYŚCIOCHA GRUPOWEGO

   

   

    

 

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

Nie tak dawno w naszej szkole odbyła się Wieczornica patriotyczna z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tej uroczystości udział wzięły zaproszone szkoły tj. Zespół Szkolno - Przedszkolny z Borzęciczek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Koźmina Wlkp, uczniowie Szkoły Podstawowej z Koźmińca. Zadaniem każdej szkoły było przygotowanie dwóch pieśni o tematyce patriotycznej. Nasi uczniowie przygotowali montaż słowno - muzyczny poświęcony tej niezwykłej uroczystości. Upamiętniono takie pieśni jak: Wojenko, Wojenko, Do kraju, Rozkwitły pąki białych róż. Niezwykłym akcentem było zaśpiewanie przez chórek z SOSW w Borzęciczkach z uczniami SP z Koźmińca pieśni pt: "Modlitwa harcerska". Na koniec wszyscy odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Państwowego. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku , rozmów integracyjnych i nawiązania przyjaźni.

   

   

 

 

JESIEŃ

Ot, i jesień gospodarna,

Już się zbliża uroczyście.

Poskładała złote ziarna,

Pozłociła drzewom liście...

 

   

 

 

Zdobywania wiedzy ciąg dalszy...

W dniu 15.11.2018 r. pani Joanna Grobelna zorganizowała kolejne spotkanie Klubu Młodego Ratownika - tematem przewodnim była resuscytacja krążeniowo - oddechowa oraz pozycja boczna ustalona. Dziękujemy p. Marzenie i p. Magdzie oraz młodym ratownikom za wsparcie.

   

 

 

Spotkanie z kulturą dla Niepodległej.

7 listopada 2018 roku grupa 18 uczniów naszego ośrodka, na zaproszenie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem, wzięła udział w koncercie muzyki poważnej w Kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. Koncert odbywał się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali muzyki w wykonaniu orkiestry The St Paul Chamer Ensemble z Malty. Dla większości z nich był to pierwszy kontakt z takim rodzajem muzyki. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem! Wyjazd do Kalisza był bardzo udany.

   

 

100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

W dniu 9 listopada świętowaliśmy 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. W tym dniu wykonywaliśmy dla każdego ucznia i nauczyciela rozety patriotyczne, flagi i biało- czerwone rekwizyty na przemarsz. Redagowaliśmy "Kodeks Młodego Patrioty" oraz oglądaliśmy krótki film "Symbole narodowe". O godzinie 11:11 nasza szkoła odśpiewała hymn narodowy. Wszyscy razem uczciliśmy 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez utworzenie żywej flagi oraz przemarszu wokół Borzęciczek z wykonanymi rekwizytami patriotycznymi.

   

   

   

    

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 30 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 20 kandydatów, zgłoszonych z poszczególnych klas, została wyłoniona piątka samorządowców, którzy będą czynnie pracować na rzecz szkoły. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2018/2019.

   

   

   

 

UWAGA, UWAGA !!!!
NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „Wzorowa łazienka”

Serdecznie zapraszamy do oddawania głosów pod adresem:

https://www.wzorowalazienka.pl/vote/893

1 adres e-mailowy = 1 głos
1 paragon = 20 głosów

Istnieje również możliwość zdobywania głosów poprzez granie na telefonie. Jak to zrobić - instrukcja poniżej!

Oddawanie Głosów z gry odbywa się poprzez aplikację mobilną dostępną na telefony komórkowe z systemem android i iOS. Aby oddać Głos za pomocą aplikacji mobilnej, należy wykonać następujące czynności:

a) Pobrać aplikację mobilną na swój telefon po 1 października 2018 roku;
b) Wybrać w aplikacji mobilnej Szkołę, na którą chce się oddać Głosy z gry;
c) Zagrać w grę dostępną w aplikacji mobilnej. Każde 100 punktów zdobyte w grze to 1 Głos z gry dla Szkoły, o której mowa w §4 podpunkt 11b regulaminu;
d) Jeden Głos z gry ma równowartość jednego Głosu standardowego;
e) Aplikacja mobilna będzie dostępna dla użytkowników po 1 października 2018 roku. O dacie jej udostępnienia Organizator powiadomi na Stronie Internetowej;
f) Treści zawarte w aplikacji mobilnej mają charakter edukacyjny. Celem aplikacji jest propagowanie i popularyzacja wśród uczniów wiedzy na temat higieny w toaletach.

GŁOSUJMY, ZDOBYWAJMY PUNKTY Z PARAGONEM, GRAJMY!!! KLIKNIĘCIE ZAJMIE TYLKO KILKA SEKUND!

SUKCES ZALEŻY OD NAS WSZYSTKICH!!!

 ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W INTERNACIE

   

   

    

 

WYCIECZKA DO KOŹMINA WLKP. 

W czwartek 25 października 2018 r. grupa uczniów wraz z opiekunami udała się do Koźmina Wlkp. Pierwszym punktem programu była wizyta i zwiedzanie Biblioteki Miejskiej. Uczniowie zapoznani zostali z nowoczesnym sposobem wypożyczania książek, oglądali encyklopedie i czasopisma dla dzieci i dorosłych. Następnie udaliśmy się na cmentarz, aby uczcić pamięć poległych powstańców wielkopolskich, wiźniarek, które zostały zamordowane w czasie II wony światowej oraz osób, które odeszły w czasie morowego powietrza w VIII wieku. Zapaliliśmy także znicz na grobie naszej byłej nauczycielki - pani Boguni.

   

   

   

   

 

Klubu Młodego Ratownika

W dniu 22.10.2018 roku w ramach założonego w SOSW w Borzęciczkach Klubu Młodego Ratownika odbyło się spotkanie z p. Marzeną i p. Magdą druhną ochotniczką OSP w Koźminie Wlkp. Tematem zajęć był Alarm przeciwpożarowy oraz droga ewakuacyjna. Czekamy na kolejne miłe spotkanie.

   

    

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

Zespół integracyjny uczestniczył w Święcie Pieczonego Ziemniaka zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęciczkach. Uczestniczyliśmy w konkursach, zabawach i pląsach. Zostaliśmy ugoszczeni ziemniakiem z ogniska oraz ciastem. Zadowoleni wróciliśmy do Ośrodka,

   

 

Kolorowa Olimpiada

24.10.2018 roku klasa IV-VIII b wraz z opiekunami p. Asią i p. Rafałem oraz z wolontariuszkami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy wzięła udział w Kolorowej Olimpiadzie w Jarocinie. Podczas zawodów mieliśmy możliwość sprawdzić swoje umiejętności sportowe. Wróciliśmy z medalami i uśmiechami na twarzach, ponieważ w drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w ulubionym przez wszystkie dzieci Mc Donaldzie.

   

   

 

 

Rajd dla upamiętnienia 100 - lecia odzyskania Niepodległości Polski

W sobotę 20 X 2018 r. odbył się Rajd dla upamiętnienia 100 - lecia odzyskania Niepodległości z metą w Borzęciczkach. Organizatorami Rajdu był Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Mariii Konopnickiej w Borzęciczkach oraz nasz Ośrodek. W Rajdzie wzięły udział szkoły z terenu Gminy Koźmin Wlkp oraz zaproszeni goście. Głównym zadaniem dzisiejszego spotkania było edukowanie młodzieży, podnoszenie ich narodowej świadomości oraz przekazanie wiedzy o najważniejszym wydarzeniu w historii Polski. Część tej wiedzy przekazał dr Piotr Osuch wygłaszając krótką prelekcję dotyczącą odzyskania niepodległości, która wzbudziła duże zainteresowanie. Uczestnicy Rajdu mieli za zadanie rozwiązanie kilku quizów tematycznie związanych z dzisiejszym wydarzeniem, wykonanie prac plastycznych pod hasłem "100 - lecie Niepodległej", gdzie na koniec odbyła się wystawa wszystkich powstałych prac. Ostatecznym punktem i w zasadzie bardzo ważnym było sadzenie dębów jako symboli obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Na koniec Panie dyrektor Barbara Zakrzewska i Agnieszka Misiak (dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Borzęciczkach) podkreśliły, że posadzenie dębu jest też symbolicznym podziękowaniem i oddaniem hołdu rodakom, którzy na ten sukces odzyskania niepodległości pracowali. Po części oficjalnej nie zabrakło słodkiego poczęstunku, herbaty oraz tradycyjnej grochówki. Nieocenioną pomocą i wsparciem w tym ważnym dniu była obecność wychowanek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy. Wolontariuszki czuwały nad bezpieczeństwem uczestników, wspierały przy organizacji quizu, pomagały przy poczęstunku, a także wspólnie ze swoją wychowawczynią panią Zosią Gościniak miały swój udział przy sadzeniu dębów. Bardzo dziękujemy za pomoc i okazane serce.

   

   

   

   

   

   

   

 

ZAWODY STRZELECKIE

W dniu 18-10-2018 grupa wychowanków z naszego Ośrodka w składzie: Sebastian, Adam, Jakub, Mariusz,Błażej, Sabina, Izabella pod opieką Pana Piotra Woźnego wyjechała na zawody strzeleckie, które odbywały się w Strzelnicy Bractwa Kurkowego w Krotoszynie. Konkurować można było drużynowo jak również indywidualnie. Naszym uczniom udało się uzyskać bardzo dobre 2 miejsce. Po zawodach wybraliśmy się na słodki poczęstunek, żeby uczcić zwycięstwo.

   

 

WYCIECZKA ROWEROWA DO MIĘDZYBORZA - KLASA II CP

`    `

    

 

 

Wycieczka do Poznania

            We wtorek 16.10.2018 roku uczniowie klasy IV-VIa wybrali się na wycieczkę do Poznania, gdzie mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego i  zapoznać się z historią naszego kraju w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie oprócz zdobycia cennej wiedzy aktywnie spędzili czas w parku trampolin Energi Super Park Poznań. Wyjazd można zaliczyć do udanych, co widać na załączonych  poniżej zdjęciach.

[tekst: Marcin Jerzak]

   

   

   

   

   

 

TRENING MŁODYCH SPORTOWCÓW

Kolejny już raz spotykamy się wspólnie z naszymi Młodymi Sportowcami, by doskonalić umiejętności gry zespołowej, celności rzutów, kozłowania piłką, zręczności chwytania. Dzieci bardzo lubią wszelkie zabawy i ćwiczenia z piłką, które doskonalą zwinność i wszechstronny rozwój motoryczny. To był wspaniale i aktywnie spędzony czas. Z niecierpliwością oczekujemy następnych spotkań.

   

   

  

 

DZIEŃ PAPIESKI

Dnia 16 X 2018 roku uczniowie SOSW w Borzęciczkach pod kierunkiem swojej nauczycielki Zofii Mikołajczyk przygotowali montaż słowno - muzyczny z okazji Dnia Papieskiego, którego głównym mottem było "Promieniowanie ojcostwa". W tym dniu przypadła również 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Uczniowie poprzez swoje wiersze i piosenki wyrazili wdzięczność za cały pontyfikat Jana Pawła II. Nie zabrakło również modlitwy różańcowej, bo właśnie miesiąc październik jest miesiącem różańca. Papież Jan Paweł II swoje życie zawierzył Matce Bożej słowami Totus Tuus "Cały Twój". Na koniec wspólnie śpiewaliśmy Barkę.

DZIEŃ PATRONA OŚRODKA- 12.10.2018r.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 12 października 2018 roku w auli odbyło się spotknanie z okjazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny dla nauczycieli i wychowawców. Dyrekcja wyróżniła pracowników ośrodka nagrodami. 

W tym dniu odbyły się także obchody Dnia Patrona Ośrodka. Wszyscy wzięli udział w pochodzie i złożeniu kwiatów pod pomnikiem J. Korczaka, po czym odbyły sie zaplanowane imprezy: dyskoteka - Bal u Króla Maciusia, wybór Janulki i Januszka - najlepszy kolega i kolezanka, wspólny poczęstunek.

   

   

   

   

   

 

 

Niezapomniany czwartek w Energylandii.

Nastawieni na moc przygód wyruszyliśmy bardzo wcześnie. Gdy dotarliśmy na miejsce wielkość obiektu zrobiła na nas ogromne wrażenie. Dzięki wielkiemu sercu dyrekcji parku Energylandia mogliśmy korzystać bezpłatnie ze wszystkich atrakcji parku.Bawiliśmy się wspaniale do samego wieczora.   Wycieczki dają możliwość poznania świata i rozwoju wiedzy, a jednocześnie są doskonałą rozrywką i okazją do spędzenia czasu wspólnie z rówieśnikami.  Serdecznie dziękujemy dyrekcji parku rozrywki ,, energylandia " za bezplatne udostępnienie obiektu Naszym wychowankom oraz Spółdzielcze Centrum Rolnicze,, CENTROL" i Elite Food za dofinansowanie kosztów przejazdu.

   

   

   

   

 

42 Bieg Maćka 

            W sobotę 6-go października br w Koźminie Wlkp. odbył się 42 Bieg Maćka. W tych zawodach wzięli udział również nasi uczniowie, biegnąc w swoich kategoriach wiekowych. Nasz najmłodszy uczestnik Fabian zajął 16 miejsce w roczniku 2008 – bieg na 900m, w roczniku 2006 Dominik (również 900m) przybiegł na 14 miejscu, natomiast o rok starszy Mikołaj zajął miejsce 15, Tomek 18, a Adam 21 (bieg na 1500m). Najwyższa lokata z naszej grupy należała do Daniela, który dobiegł do mety na 12 pozycji w roczniku 2001 (dystans 1500m). Rywalizacja w każdym biegu była bardzo zacięta i stała na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy dumni z naszych biegaczy, że dali z siebie wszystko i ukończyli wymagający dystans. 

[tekst: Marcin  Jerzak]

   

   

    

 

WYCIECZKA INTEGRACYJNO-POZNAWCZA DO GNIEZNA - KLASY IBP, IIBP, IICP

W dniu 4 października 2018 r. klasy Ibp, IIbp, IIcp wyrószyły pociągiem na wycieczkę poznawczą do pierwszej stolicy Polski - Gniezna. Celem naszego zwiedzanuia było Muzeum Początków Państwa Polskiego i Katedra Gnieźnienska. Filmy edukacyjne oraz eksponaty muzealne przybliżyły nam historię pierwszych władców polskich oraz postać św. Wojciecha. W katedrze mieliśmy okazję obejrzeć trumnę z relikwiami św. Wojciecha. Po trudach zwiedzania udaliśmy się na posiłek do restauracji. Podróż pociągiem minęła nam bardzo szybko. 

   

\   

   

   

   

 

PODZIĘKOWANIE

„Jedna kropla miłości jest więcej warta niż ocean dobrych chęci i rozumu”

Składamy serdeczne podziękowanie dla Szkółka Roślin Ozdobnych BIELAWNI,

za podjętą akcję charytatywną i przekazanie po raz kolejny pięknych zielonych

roślin, które urozmaicą stopniowo tworzony ogród hortiterapii. Pomoc, którą

Państwo nam zaoferowali jest bezcenna, nasi wychowankowie będą mogli nadal

rozwijać swoje pasje. Jesteśmy pełni wdzięczności dla ludzi, którzy wśród

zawirowań dnia codziennego myślą i działają na rzecz naszych wychowanków.

      

 

 

ODWIEDZINY NASZEGO ABSOLWENTA

We wrześniu spotkała nas miła niespodzianka. Odwiedził ośrodek brat Michał - absolwent z 1978r. Obecnie mieszka i pracuje w Niepokalanowie.W spotkaniu wzieli udział emerytowani pracownicy - Dyrektor Z. Klinkosz, nauczyciel S. Kacperski oraz proboszcz naszej parafii..

   

 

SPOTKANIE INTEGRACYJNE - KLASA 7 i 8

Z 26 na 27 września 2018 r. nasza klasa wraz z wychowawczynią, panią Kasią Cieślak, zorganizowała nocleg w szkole. Bardzo lubimy tę formę spędzania razem czasu! Wspólnie przygotowujemy klasę do noclegu, bawimy się razem, spędzamy mile czas na świeżym powietrzu,przygotowujemy posiłki. Wieczorem możemy dłużej posiedzieć ze sobą i prowadzić ciekawe rozmowy. Pogoda i humory nam dopisały! Szkoda, że noc jest zawsze za krótka!!! 

   

 

 

 

Klubu Młodego Ratownika

Pierwsze zajęcia Klubu Młodego Ratownika w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach.

Tematem zajęć było ,,Bezpieczeństwo na drogach ". Celem naszego spotkania było kształtowanie odpowiedniej postawy dotyczącej bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzieci poznały zasady zachowania się na drodze jako jej użytkownicy. Dziękujemy p.Joannie Grobelnej za współpracę.

   

   

   

Nasz pobyt w Seesen

Wspólny pobyt integracyjny w dniach 24-28.09.2018r.w Gehren z przyjaciółmi ze szkoły w Seesen.

   

   

   

Nasz pobyt w Seesen

Kolejne dni pobytu z naszymi przyjaciółmi i kolejne nowe doświadczenia za nami :) Środa była dniem , kiedy wybraliśmy się na wycieczkę nad morze w Heringsdorf. Po kolacji czekała nas nocna wyprawa do lasu i obserwacja zwierząt prowadzących nocny tryb życia. Przeżyliśmy dreszczyk emocji. W czwartek od samego rana zrobiliśmy sobie wycieczkę nad staw, gdzie poznawaliśmy życie zwierząt wodnych. Czas powrotu coraz bliżej...

   

   

   

   

 

„ MŁODZI ODKRYWCY ”.

Chłopcy z III grupy internackiej z wychowawcami p. Mirką Flejsierowicz i p. Hanią Szulc w czwartkowe, słoneczne popołudnie odkrywali miejsca, smaki, zabawy i uroki świeżego powietrza. A wszystko to podczas Pikniku Integracyjnego. Bardzo pomocna była również p. Iwonka. Wszyscy bawili się świetnie;)

   

 

Europejski Tydzień Sportu - 26.09.2018 r.

 Podstawowym celem naszego spotkania podczas Europejskiego Tygodnia Sportu było angażowanie, uświadamianie i inspirowanie uczniów do podejmowania aktywności fizycznej w codziennym życiu. Podczas tej inicjatywy nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla wszystkich uczniów zmagania sportowe. Na początku przeprowadzili solidną rozgrzewkę, która w ten chłodny dzień dała dużo energii uczniom. Były zabawy z piłką, chodzenie na drewnianych podkładkach, gra w dwa ognie czy przeciąganie liny. Dla najmłodszych przygotowane zostały gry i zabawy, które uczyły współpracy w grupie oraz zachęcały do zdrowego stylu życia. Tym oto sposobem w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Sportu każdy znalazł coś dla siebie. .. !

   

   

   

   

    

 

Zabawy ruchowe i sportowe na wesoło".

Dnia 25 września grupa V zorganizowała imprezę integracyjną o tematyce : "Zabawy ruchowe i sportowe na wesoło". Brały w niej udział wszystkie grupy internackie . Na sali panował pozytywny gwar, odgłosy śmiechu, dopingu i rywalizacji w duchu fair play. Wszystkim zawodnikom jak również wychowawcom, którzy bawili się wyśmienicie, przyświecał cel: Sport to zdrowie - w zdrowym ciele, zdrowy duch. :)

   

   

   

 

Nasz pobyt w Seseen.

Spędzaliśmy miło czas na zabawach integracyjnych z naszymi przyjaciółmi ze szkoły w Seesen. Wspólnie zwiedzaliśmy okolice, a podczas ostatniej wycieczki dydaktycznej mieliśmy możliwość obserwowania zwierząt przez lornetki. 

   

   

   

 

 

III Regionalny Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych.

19 września w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym "Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego Tęcza" w Wolicy odbył się III Regionalny Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych. W zmaganiach udział wzięły dzieci uczestniczące na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a także dwójka naszych pierwszoklasistów. Dzieci próbowały swoich sił w różnych konkurencjach m.in.rzut piłką do kosza, celny rzut w kręgle, slalom między pachołkami, rzuty piłeczką tenisową do celu czy przejście niełatwego toru. Fantastyczną rozgrzewkę przed zmaganiami sportowymi poprowadzili reprezentanci klubów sportowych MKS i KKS Kalisz. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe upominki i piękne medale :) To była kolejna niezwykła przygoda dla naszego Klubu Młodego Sportowca.

   

   

    

 

 

Akcja Sprzątania Świata

W tym roku jubileuszowa bo 25 Akcja Sprzątania Świata odbyła się pod hasłem "Akcja- Segregacja! 2xWIĘCEJ, 2xCZYŚCIEJ"

Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Nasi uczniowie doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń płynących przez zanieczyszczanie naszej Planety, dlatego cała szkoła wybrała się w najbliższy teren w celu uporządkowania i segregacji śmieci.

   

 

KLASA IIICP - SPOTKANIE INTEGRACYJNE

   

   

   

 

Uroczystość przyjęcia nowych uczniów do społeczności szkolnej

 

Dzisiaj od samego rana gwar i zamieszanie, jest bardzo pogodnie i radośnie. Wśród wszystkich wyróżniają się nowi uczniowie, bez których dzisiejsza uroczystość nie miałaby miejsca. Nasza szkolna rodzina powiększyła się o 17 nowych wychowanków. :)

Witaj, witaj między nami,

dalej już pójdziemy razem, bo z innymi kolegami rozpoczynasz nową klasę.

Czeka podróż Cię daleka

-z książką i nauczycielem, jeśli

będziesz bardzo ciekaw,

to tajemnic zgłębisz wiele. Dzisiaj chcemy byś odważnie przeszedł naszej szkoły progi,

my przyjmiemy Cię przyjaźnie

WITAJ NAM KOLEGO DROGI!

   

   

   

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 W OŚRODKU

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 

 

  Back to Top

 

 

sosw06@vp.pl, adres: Borzęciczki 11, 63 - 720 Koźmin Wlkp. tel.062 7216993
Webmaster: Mirosław Gorzelanny
Last modified: wtorek czerwca 25, 2019.