"Bez pogodnego, szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie"

Home
Up

 

Kółko turystyczne

Szkolne koło turystyczno – krajoznawcze działa w Ośrodku już od kilku lat. Celem kola jest organizowanie wycieczek pieszych i rowerowych, wdrażanie do aktywnej formy wypoczynku i podziwiania piękna przyrody, zabytków oraz kształtowania patriotyzmu lokalnego. Koło skupia 30 członków zarejestrowanych w koźmińskim oddziale PTTK.

Organizowane są wycieczki celem lepszego poznania swojego regionu. Zwiedzamy piękne miejsca, różne zabytki, zakłady pracy, dzięki czemu możemy poznawać różne zawody, wielu ciekawych ludzi.

Zbieramy i gromadzimy różne materiały krajoznawcze.

Na stałe w działalność koła wpisał się udział w Jesiennych Rajdach po Ziemi Koźmińskiej, Wiosennych Rajdach „Śladami Kosynierów” i wielu innych.

Możemy pochwalić się dobrą współpracą z oddziałem PTTK w Koźminie Wlkp, oraz OSP w Karolewie i Borku Wlkp

Opiekun kółka: W.Witek, D.Walczak

WYJAZDY NA STRZELNICĘ

W zeszłym roku szkolnym nawiązaliśmy kontakt z LOK w Krotoszynie i od tego czasu regularnie jeździmy na strzelnicę. Poznaliśmy obowiązujące tam zasady bezpieczeństwa i przestrzegamy ich. Uczymy się strzelać do tarczy, rzucamy także lotkami do celu, z różnych odległości, zdobywając punkty. Mamy założone legitymacje członkowskie i bierzemy aktywny udział w zawodach strzeleckich.

    

WĘDRÓWKI ZIMOWĄ PORĄ

12 grudnia 2010R. wszystkie grupy internackie wzięły udział w rajdzie z cyklu „Wędrówki przez cztery pory roku - zima”. W niedzielne popołudnie postanowiliśmy udać się do Lasu Dąbrowa. Założyliśmy ciepłą odzież, zaparzyliśmy herbatę do termosu, na osłodę mieliśmy cukierki i ruszyliśmy w drogę. Pamiętaliśmy o zabraniu saneczek, aby odciążyć zmęczone nogi. Trasa była ciężka, wiał wiatr, padał śnieg, a utworzone wcześniej zaspy kryły nam nogi aż po kolana. Mimo to nie poddawaliśmy się, szliśmy zwartą grupą do celu. Po drodze rzucaliśmy się śnieżkami, śpiewaliśmy piosenki, aby umilić sobie czas.

   

RODZINNY RAJD PIECZONEGO ZIEMNIAKA 2010

W październiku 2010R. braliśmy udział w Rajdzie Pieczonego Ziemniaka zorganizowanym przez PTTK w Krotoszynie. Start: Mały Rynek w Krotoszynie; Meta: Strzelnica Bractwa Kurkowego.

Po krótkim odpoczynku i ciepłym posiłku braliśmy udział w konkursie, a za zdobycie czołowego miejsca dostaliśmy piękną książkę. Mogliśmy też z darów jesieni tworzyć przeróżne cuda, poznaliśmy pracę strażaka i oglądaliśmy wozy strażackie. Aktywnie spędziliśmy ten dzień.

 

WĘDRÓWKI JESIENNĄ PORĄ

10 października, w niedzielne przedpołudnie była śliczna pogoda, dlatego postanowiliśmy aktywnie spędzić czas wolny na świeżym powietrzu. Każda grupa internacka otrzymała zadanie do zrealizowania podczas spaceru po okolicy:

- wymyślić okrzyk powitalny

- przynieść ze sobą dar jesieni, który uważamy za najważniejszy.

Trasa była dowolna. Przy ognisku każda grupa zaprezentowała okrzyk, trasę którą szła, a następnie dyskutowaliśmy na temat oznak jesieni, liderzy grup prezentowali przyniesione znamiona tej pory roku. Potem odbyły się gry i zabawy integrujące grupę. M.in.: pantomima, dokańczanie przysłów.

Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Płonie ognisko w lesie”. Pożegnaliśmy się znanymi już wszystkim okrzykami.

 

 

RAJD EKOLOGICZNY

Dn. 06 maja 2010 roku grupa chłopców wzieła udział w V Wiosennym Rajdzie Ekologicznym. Trasę rajdu rozpoczeliśmy od przejazdu autokarem do rezerwatu "Mszar Bogdaniec". Po wysłuchaniu historii rezerwatu wędrowaliśmy ekologiczną ścieżką przyrodniczą długości ok. 5 kilometrów. Scieżka ta ma 6 przystanków edukacyjnych i prowadzi przez dwa rezerwaty przyrody:

rezerwat Maszar Bogdaniec obejmujący ochroną torfowiska,

rezerwat Baszków obejmujący ochroną stanowiska paproci długosza królewskiego,

Po drodze podziwialiśmy staw "Węgielnik" - siedlisko kilkunastu gatunków ptaków. Dalej ścieżka doprowadziła nas do miejsca biwackiego "Leśna Chata" w osadzie Piaski. Na mecie po gorącym posiłku turystycznym wzieliśmy udział w konkursie krajoznawczym z wiadomości zdobytych na trasie rajdu.

SZLAKIEM KOSYNIERÓW 1848R.- RAJD

Dnia 24 kwietnia 2010 roku grupa chlopców wzieła udział w Wiosennym Rajdzie do Wałkowa "Szlakiem Kosynierów 1848 r. 

Rajd rozpoczeliśmy od spotkania wszystkich drużyn w Miejscu Pamięci Narodowej, czyli przy grobie Powstańców 1848 r. w Wałkowie. Tam wysłuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem historii powstania chłopskiego na terenie Koźmina Wlkp. i okolic. Z Wałkowa udaliśmy się na metę rajdu do SP w Starej Obrze. Po krótkim odpoczynku wzieliśmy udział w konkursach sprawnościowych. Na zwycięzców czekały nagrody.

TOPIENIE MARZANNY

27 marca 2010 braliśmy udział w rajdzie "Topienie Marzanny". Każda klasa przyniosła ze sobą przygotowaną Marzannę. Zima pożegnna została tradycyjnym spaleniem kukły na mecie rajdu - strzelnica Bractwa Kurkowego w Krotoszynie.

RAJD ZIMOWY 2010

13 lutego 2010 uczestniczyliśmy w 44 Rajdzie Zimowym po ziemi koźmińskiej. Mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum im. H. Ławniczaka, który był wieloletnim działaczem PTTK. Byliśmy także na cmentarzu, aby zapalić znicz na jego grobie. Na mecie rajdu w Szkole Podstawowej nr 3 wzięliśmy udział w konkursie teoretycznym, w którym zajęliśmy I miejsce. W nagrodę dostaliśmy piękną książkę „Nasza Polska”.

 

   

XVII JESIENNY RAJD PO ZIEMI KOŹMIŃSKIEJ

W dn. 26 wrzesnia 2009 uczestniczyliśmy w rajdzie rowerowym po Ziemi Koźmińskiej. Wyruszyliśmy z Borzęciczek o godz 1000, na metę dotarliśmy o godz. 1100. W czasie wyprawy zwiedziliśmy zabytkowy kościół pod wezwaniem Sw. Rozalii w Serafinowie

    

 

XVIII RODZINNY RAJD "PIECZENIE ZIEMNIAKA 2009"

Rajd odbył się 3 października 2009, wyruszyliśmy pieszo zMałego Rynku w Krotoszynie do mety na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, po drodze zwiedzaliśmy Zaklad Gembiak & Mikstacki odwiedziliśmy także schronisko dla zwierząt. Na mecie odbyły się liczne konkursy i zawody.

    

 

RAJD SZLAKAMI PARKÓW I REZERWATÓW

W dn. 17 października 2009 uczestniczylismy w wycieczce autokarowej, podczas której zwiedziliśmy parki i rezerwaty w miejscowościach Antonin, Góreczniki, Przygodzice.

IX JESIENNY RAJD EKOLOGICZNY 2009

W dn. 24 października 2009 wzieliśmy udział w pieszym rajdzie. Trasa przebiegała zielonym szlakiem przez las. Na mecie rajdu w Grzybku koło Zwierzyńca odbył się  konkurs z wiedzy zdobytej podczas wycieczki, w ktorym zdobyliśmy czołowe miejsce. Otrzymaliśmy piękną książkę.

    

 

RAJD SZLAKIEM KOSYNIERÓW

 

25 kwietnia 2009r. uczestniczyliśmy w „Wiosennym Rajdzie Szlakiem Kosynierów 1848 do Wałkowa”. Prezes PTTK – u opowiedziała nam krótką historię Wiosny Ludów, po czym zapaliliśmy znicze przy grobie Kosynierów i uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Następnie udaliśmy się na metę rajdu do Starej Obry.

    

 

 

"SZLAKIEM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO"

19 września 2008r. uczestnicztliśmy w wycieczce zorganizowanej przez PTTK Koźmin Wlkp. - "Szlakiem Powstania Wielkopolskiego".

Celem wycieczki było złożenie hołdu Powstańcom Wielkopolskim jak i podziwianie piękna przyrody z okazji "Roku Przyrody w PTTK."

Podczas wycieczki składaliśmy hołd powstańcom przy pomnikach w Koxminie, Krotoszynie, Zdunach, Jutrosinie i Kobylinie. Zwiedzaliśmy też dwa rezerwaty przyrody: "Rezerwat Przyrody Baszków" i Rezerwat torfowiskowy - Mszar Bogdaniec".

           

 

"XXV RAJD SZLAKIEM PARKÓW I REZERWATÓW"

20 września 2008R. wzielismy udział w XXV Rajdzie Szlakiem Parków i Rezerwatów zorganizowanym przez Oddział PTTK w Krotoszynie. W trakcie rajdu podziwialiśmy przepiękne widoki Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". Zwiedziliśmy m. in. rezerwat "Olszyny Niezgodzkie" i rezerwat "Stawy Milickie".

            

                 

 

 

 

 

 

sosw06@vp.pl, adres: Borzęciczki 11, 63 - 720 Koźmin Wlkp. tel.062 7216993
Webmaster: Mirosław Gorzelanny
Last modified: niedziela września 13, 2015.